Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 września 2010
  • wyświetleń: 3301

O historii w Pielgrzymowicach

O tym jak historia lokalnej ojczyzny może przyczyniać się do rozwoju lokalnego dyskutowano w środę, 22 września, podczas konferencji historycznej w Pielgrzymowicach.

Konferencja była również okazją do przypomnienia dramatycznych wydarzeń walk podczas II wojny światowej na terenie Gminy Pawłowice oraz sylwetek najwybitniejszych Ślązaków XIX i XX wieku. Wszystkie te aspekty omawiali zaproszeni prelegenci.

Dr Grzegorz Studnicki - etnograf, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, słuchaczom przybliżył sposoby pielęgnowania lokalnej historii (np. poprzez konkursy regionalne, pikniki, projekty i wszystkie inne formy wpisane w krajobraz małych miejscowości). Z kolei Jarosław Mrożkiewicz historyk, autor wielu książek i artykułów prasowych, mówił o roli Karola Miarki i innych śląskich działaczy z okresu XIX i XX wieku.

Zyta Kapel, mieszkanka Pielgrzymowic, przedstawiła sytuację Pielgrzymowic podczas II wojny światowej, opierając się na pamiętnikach i wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń. Ostatni z prelegentów, Grzegorz Kasztura z Cieszyńskiego Klubu Hobbystów, Sekcji Miłośników Militariów, również mówił o II wojnie światowej w Gminie Pawłowice. Wiedzę na ten temat posiadał m. in. z raportów wojskowych rosyjskich, znajdujących się w archiwach w Moskwie.

Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalno Społeczne Karola Miarki z Pielgrzymowic przy wsparciu finansowym ze środków budżetu Gminy Pawłowice w ramach projektu "Na historycznych i kulturowych szlakach Pielgrzymowic w Gminie Pawłowice".

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA