Reklama

Wiadomości

  • 10 marca 2011
  • wyświetleń: 1486

Strażacy z Piasku wyróżnieni

Strażacy z Piasku wśród wyróżnionych w działaniach na rzecz ochrony środowiska przed klęskami żywiołowymi i ofiarności podczas akcji ratowniczych.

7 marca przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasku odebrali nagrodę przyznaną w konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pn. „Powódź 2010”. Jej wręczenie odbyło się w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Katowicach Szopienicach. podczas spotkania wyróżniających się OSP w działaniach na rzecz ochrony środowiska przed klęskami żywiołowymi i ofiarność podczas akcji ratowniczych w czasie powodzi w 2010 roku.

Celem ogłoszonego we wrześniu konkursu była ocena działań jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego związanych z usuwaniem skutków ubiegłorocznej powodzi. Do Funduszu wpłynęło 117 zgłoszeń konkursowych. Spośród nich jury, przy udziale ekspertów z Komend OSP i PSP, wyłoniło 47 laureatów, którym przyznano nagrody finansowe w wysokości po 10, 7 i 5 tysięcy zł. W sumie wyróżnione jednostki OSP otrzymały 330 tys. zł.

Wręczając nagrody Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW przyznała że ogłaszając konkurs i nagradzając najlepszych chciano w ten sposób podziękować za ofiarność, zapał i gorliwość w ratowaniu życia i mienia ludzi, podczas powodzi, jaka wydarzyła się w naszym regionie. Dzięki zaprezentowanym w trakcie tego konkursu przykładom profesjonalnych działań strażaków ochotników, jako mieszkańcy regionu, możemy czuć się bezpiecznej, i być przekonani, że wydane na doposażenie jednostek strażackich środki są potrzebne i umiejętnie wykorzystywane – wyraziła opinię pani prezes. Podziękowania i gratulacje dla strażaków nagrodzonych w konkursie złożyli także wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska- Przydryga, wicewojewoda Piotr Spyra oraz prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP gen. Zbigniew Meres i Zastępca Śląskiego Komendanta PSP st. bryg. Jeremi Szczygłowski

Warto dodać, że Fundusz jeszcze w trakcie trwania majowych powodzi zmienił i uprościł swoje zasady przyznawania dotacji na doposażenie służb ratowniczych i profilaktyki przeciwpowodziowej. W wyniku tego możliwe było przeznaczenie ponad 44 mln złotych na usuwanie szkód w infrastrukturze środowiskowej- w brzegach, korytach rzek i cieków, w sieciach kanalizacyjnych i wodociągowych, oczyszczalniach ścieków, ujęciach wody pitnej, zbiornikach retencyjnych oraz na doposażenie magazynów przeciwpowodziowych i służb ratowniczych. Część tych środków trafiło też do powiatu pszczyńskiego, o czym informowaliśmy w poprzednich wydaniach naszej kolumny ekologicznej.

Tylko na sprzęt przeciwpowodziowy i ratunkowy ze środków WFOŚiGW w Katowicach przeznaczono w ubiegłym roku ponad 7 mln złotych. Za te pieniądze zakupiono m.in. pontony, łodzie ratunkowe, amfibie, nowoczesne systemy łączności, zestawy ratownicze oraz uzupełniono sprzęt i wyposażenie ratownicze zużyte podczas akcji powodziowej w jednostkach państwowej straży pożarnej, jednostkach ochotniczej straży pożarnej i formacjach obrony cywilnej.

Fundusz w swoich działaniach wspiera też i inne jednostki. Tydzień przed spotkanie ze strażakami w katowickim Oddziale Prewencji Policji Gabriela Lenartowicz wzięła udział w przekazaniu specjalistycznego sprzętu do ratownictwa wodnego  niezbędnego w walce z powodzią, zwłaszcza podczas prowadzenia akcji prewencyjnych, ratowniczych i poszukiwawczych. Policjanci otrzymali m.in. cztery łodzie płaskodenne oraz specjalne nosze, wodoszczelne latarki, echosondy, kamizelki, koła ratunkowe, skafandry itp.

W przekazaniu sprzętu wzięli udział Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Dariusz Biel, wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa oraz wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski i  dyrektor ŚZMiUW Joanna Ślusarczyk.

Gabriela Lenartowicz życząc ratownikom, aby  nowy sprzęt pomógł im w skutecznym ratowaniu życia  i mienia ludzi mówiła o  tym, jak ważne  jest połączenie wysiłków różnych służb działających na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Dzięki wspólnemu  wsparcia udzielonemu na ten cel przez działające w województwie instytucje rządowe i samorządowe przy aktywnym wsparciu WFOŚiGW, możliwe było osiągnięcie lepszych efektów w przygotowaniu się  do  akcji ratowniczych. Prezes Lenartowicz zapowiedziała gotowość Funduszu do  kontynuacji podobnych działań.
red

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.