Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 marca 2011
  • 29 marca 2011
  • wyświetleń: 6671

O powstaniu na ziemi pszczyńskiej

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się sesja naukowa uświetniająca 90-rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Pamiątki z okresu Powstań Śląskich


Sesję uroczyście otworzył Starosta Pszczyński, Paweł Sadza. Wykład pt. "Górny Śląsk w okresie Plebiscytu" wygłosił prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek. Przebieg "III Powstania Śląskiego na ziemi pszczyńskiej" przedstawił dr Marian Małecki.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele władz gminy i powiatu, nauczyciele, bibliotekarze, młodzież pszczyńskich szkół, mieszkańcy powiatu pszczyńskiego zainteresowani tematyką.

Wykładom towarzyszyły dwie interesujące wystawy: "Wojciech Korfanty [nie?] spełnione marzenia" oraz zaprezentowane przez dra Małeckiego pamiątki związane z ziemią pszczyńską i powstaniami śląskimi, wśród nich: autograf Wojciecha Korfantego, odznaczenia powstańcze, naboje, rogatywka.

Spotkanie odbyło się w ramach otrzymanego przez Miejsko- Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie grantu "Ślubujemy Ci Ojczyzno... powstania śląskie w świadomości mieszkańców ziemi pszczyńskiej" w Programie Rozwoju Bibliotek.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna, M-PBP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA