Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 4 maja 2011
  • 18 maja 2011
  • wyświetleń: 15422

Bitwa pszczyńska 1939 roku

Czwarte już spotkanie z cyklu "Ciekawi ludzie..., ciekawe spotkania..." zorganizowane wspólnie przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedźnej poświęcone zostało niezwykle ważnej, a wciąż marginalizowanej przez dzisiejszą historiografię Bitwie pod Pszczyną z okresu Kampanii Wrześniowej.

Bitwa pszczyńska
Wrzesień 1939r.


16 maja o godzinie 17.00 w Filii Bibliotecznej nr 2 Woli dr Marian Małecki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawił przebieg bitwy, która zaważyła na losach całej armii "Kraków", a w dalszej konsekwencji na losach Kampanii Wrześniowej.

Kulminacyjny punkt Bitwy Pszczyńskiej rozegrał się 2 września 1939 w okolicy miasta Pszczyna. Tam właśnie znajdował się najsłabszego odcinek polskiej obrony. Wojska polskie miały zatrzymać dywizje pancerną. Skończyło się niestety masakrą ponad 200 żołnierzy na ćwiklickich polach. Słowo "masakra" nie jest tu nadużyciem. II batalion został dosłownie rozjechany przez niemal 300 niemieckich czołgów (świadkowie wspominali, że brodzili po kolanach we krwi). Pokonanie polskich batalionów otworzyło Niemcom drogę do Polski.

Bitwa pszczyńska 1939 roku - spotkanie z dr Marianem Małeckim · fot.


Dr Marian Małecki przedstawił nie tylko dokładny przebieg bitwy, dowódców, formacje wojskowe biorące udział w walkach,  sytuację w polskich sztabach, ale również dramatyczne, czasami wręcz groteskowe epizody, przykłady paniki, konsternacji zarówno polskich jaki i niemieckich żołnierzy, a przede wszystkim przykłady - jak sam to określił - "prawdziwego męstwa" polskich żołnierzy.

Warto podkreślić, że dr Małecki działa w Stowarzyszeniu "Pro memoria", którego celem jest upamiętnienie żołnierzy poległych w bitwie pod Pszczyną i otwarcie muzeum poświęconego temu wycinkowi historii naszego powiatu.

Ogromna wiedza dr Małeckiego zachwyciły zgromadzonych pasjonatów (głównie mężczyzn) historii II wojny światowej. Po wykładzie rozgorzała dyskusja nie tylko o kwestiach Bitwy Pszczyńskiej, ale również na temat postrzegania przez Polaków własnej historii.

Joanna Jarnot / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA