Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 maja 2011
  • wyświetleń: 13127

Tak wyglądała dawniej szkoła ZSE

W cyklu serii historycznych fotografii naszego miasta prezentujemy kolejną ciekawostkę. Tym razem to zabytkowy budynek, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Ekonomicznych.

Zespół Szkół Ekonomicznych
Dawniej...


Zespół Szkół Ekonomicznych, ZSE
... i dziś · fot.


Zespół Szkół Ekonomicznych
fot.


Zespół Szkół Ekonomicznych, ZSE
fot.


Szkoła tradycję swoją wywodzi z okresu, gdy decyzją jeszcze władz pruskich, powołano w Pszczynie zakład oświatowy, którego celem było przygotowanie kandydatów do stanu nauczycielskiego na potrzeby Górnego Śląska.

Jak śląska tradycja każe, obok siebie działały dwie bliźniacze szkoły, (tzw. preparandy, czyli szkoły przygotowujące do nauki w seminariach pedagogicznych) katolicka i ewangelicka. W momencie powrotu Pszczyny do Polski, to z nich utworzono w 1922r. decyzją Sejmu Śląskiego, państwowe seminarium nauczycielskie męskie.

W 1934r. zostaje przekształcone w liceum pedagogiczne, które z przerwą (1939-1945) działa do 1970r. Szkoła na całej przestrzeni swojego istnienia wychowała wiele roczników młodych, solidnie do pracy przygotowanych nauczycieli. Jednocześnie stanowiła ważną placówkę życia kulturalnego i narodowego w mieście i regionie.

Od 1968 roku szkoła przechodzi przeobrażenia zmieniając profil swojej specjalizacji z pedagogiki na ekonomię (Liceum Ekonomiczne, Liceum Handlowe oraz Zasadnicza Szkoła Handlowo-Usługowa), przygotowanie pielęgniarek (Liceum Medyczne) jak i kształcenie ogólnokształcące (II Liceum Ogólnokształcące). Obecnie na zespół szkół składają się: Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, technikum.

Historyczną fotografię Pszczyny otrzymaliśmy od Czytelnika pless.pl. Bardzo dziękujemy za udostępnienie materiałów i zachęcamy do wysyłania zdjęć na adres redakcja@pless.pl.

Przypominamy, że szkoła (wraz z sąsiadującą okolicą) znalazła się także na historycznych fotografiach przedstawiających ulicę Bogedaina - zobacz.


ul.

new / pless.pl, źródło: ZSE Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA