Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 września 2011
  • wyświetleń: 7332

Rocznica bitwy pszczyńskiej

2 września mija 72. rocznica bitwy pszczyńskiej - walk pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi, które rozegrały się w okolicach Pszczyny oraz Ćwiklic i miały duży wpływ na kolejne wydarzenia kampanii wrześniowej 1939 roku.

bitwa pszczyńska
Bitwa pszczyńska


bitwa pszczyńska
Wojska niemieckie na rynku po zdobyciu Pszczyny


Naszego regionu przed nazistowską ofensywą broniła armia "Kraków". Wojska polskie miały zatrzymać dywizję pancerną. Pierwsze walki rozpoczęły się już 1 września na wysuniętych pozycjach w Suszcu, Brzeźcach i Wiśle Wielkiej. Dzięki heroicznej obronie granic Niemcy stracili blisko 30 czołgów i wozów pancernych.

Rankiem kolejnego dnia agresor uderzył w kierunku południowym, gdzie znajdował się słabo obsadzony i nieufortyfikowany odcinek. Dzięki temu Niemcom udało się zdobyć pozycje w Goczałkowicach, skąd skierowali swoje siły w kierunku Ćwiklic i Jankowic. W ofensywie udział wzięło około 280 niemieckich czołgów, które dosłownie rozjechały polski batalion.

Skutki przegranej bitwy miały wpływ na losy całej armii "Kraków"; musiała ona wycofać się z całego obszaru Górnego Śląska.

---

Przypominamy, że wystawę poświęconą walkom można oglądać na pszczyńskim rynku.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA