Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 grudnia 2011
  • wyświetleń: 5924

Obchody rocznicy stanu wojennego

Od uroczystej mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie rozpoczęły się obchody 30. rocznicy stanu wojennego. W uroczystościach udział wzięli burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz starosta pszczyński Paweł Sadza.

Po mszy uroczystości przeniosły się pod krzyż, gdzie zostały złożone znicze oraz wiązanki kwiatów. Była okazja do przedstawienia sylwetki Józefa Larysza, twórcy pszczyńskiej "Solidarności".

Obchody 30. rocznicy stanu wojennego - 16.12.2011 · fot.


Wypowiedź Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola:

"Grudzień 1981 to czas, kiedy w społeczeństwie dojrzewały idee demokratyczne, co z pewnością nie było wygodne dla ówczesnej władzy. Niepokoje społeczne zwiastowały, iż system i sposób rządzenia musi kiedyś runąć. Społeczeństwo sprzeciwiało się decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego. Sprzeciwiało władzy, która nie zawahała się wystąpić przeciwko rodakom - do strajkujących górników w Kopalni "Wujek" strzelano. Dziewięciu z nich zostało zabitych.

Dzisiaj przed kopalnią "Wujek" stoi pomnik ku czci górników kopalni "Wujek" poległych 16 grudnia 1981 roku. Przez sześć lat studiów codziennie mijałem ten pomnik próbując zrozumieć, co symbolizuje.

Kopalnia "Wujek" dla mnie, młodego człowieka, jest symbolem jedności narodu. Postawa górników, determinacja i wspólne działanie pozwalają wierzyć, że społeczeństwo polskie w trudnych chwilach potrafi się zjednoczyć i działać na rzecz wspólnego dobra. Kiedy ogłoszono stan wojenny, miałem 8 lat. Jestem więc przedstawicielem pokolenia, które może cieszyć się z realnych efektów buntu przeciwko systemowi. 4 czerwca 1989 roku odbyły się wolne wybory, które dały początek III Rzeczpospolitej. Gdyby nie strajk górników w Kopalni "Wujek", pracowników w Stoczni Gdańskiej, pracowników fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie i wielu innych zakładach pracy, nie byłoby wolnej Polski.

To wszystko stało się na naszych oczach. Jako mały chłopiec pamiętam wieczorne rozmowy rodziców, niepokój i troskę, przypominam też sobie zdenerwowanie, spotkania dorosłych owiane dozą tajemniczości - dzisiaj już wiem, jakie znaczenie i piętno odcisnął fakt życia w dawnych czasach PRL. Mogę docenić wysiłek ludzi, którzy sprzeciwili się władzy i stanęli naprzeciwko oddziałom milicji. Walka naszych ojców o lepsze jutro nie była sloganem, a rzeczywistością, za co ja, przedstawiciel pokolenia stanu wojennego, jestem ogromnie wdzięczny."

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA