Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 stycznia 2012
  • wyświetleń: 7259

67. rocznica Marszu Śmierci

W dniu 19 stycznia w Miedźnej, Pszczynie, Suszcu, Studzionce i Brzeźcach obchodzono 67 rocznicę "Marszu Śmierci" więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości odbyły się w miejscach leżących na trasie, jaką przemierzały piesze kolumny, ewakuowanych z obozu w Oświęcimiu więźniów, do stacji kolejowej w Wodzisławiu Śląskim, skąd dopiero w otwartych wagonach towarowych pozostali przy życiu więźniowie zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych w głębi III Rzeszy.

W Pszczynie w trakcie uroczystości, jakie odbyły się przy pamiątkowej tablicy na stadionie miejskim przy ul. Bogedaina oraz pomniku pamięci ofiar na cmentarzu Św. Krzyża przy ul. Wodzisławskiej, zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

67. rocznica Marszu Śmierci - 19.01.2012 · fot.


W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych starosta pszczyński Paweł Sadza, wicestarosta pszczyński Henryk Kolarczyk, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, przedstawiciele kombatantów, Bractwa Kurkowego, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, a także liczne grono młodzieży szkolnej. Zebrani usłyszeli krótką historię przemarszu więźniów ewakuowanych w "Marszu Śmierci" w czasie ich postoju na stadionie miejskim w Pszczynie.

W trakcie uroczystości przy tablicy pamiątkowej na stadionie miejskim, zostały wręczone także odznaczenia. Wicestraosta pszczyński Henryk Kolarczyk otrzymał odznaczenie za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, zaś Jan Rydzewski otrzymał Honorowy Krzyż Więźnia Politycznego przyznany przez Zarząd Główny Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Po zakończeniu uroczystości przy ul. Bogedaina, część zgromadzonych udała się na cmentarz Św. Krzyża przy ul. Wodzisławskiej, gdzie zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów i zapalono znicze przy największej na ziemi pszczyńskiej mogile zamordowanych w czasie "Marszu Śmierci" więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Wicestarosta pszczyński Henryk Kolarczych, wraz ze świadkami tamtych dni, Janem Rydzewskim i Stefanem Gruszka, opowiedzieli zgromadzonej młodzieży szkolnej o swych wspomnieniach związanymi z tamtymi czasami, zaś członkowie Bractwa Kurkowego oddali salwę honorową dla upamiętnienia ofiar "Marszu Śmierci".

Andrzej Grynpeter / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA