pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 2110

O okręgach śmieciowych w ratuszu

Jak podzielić województwo na "okręgi śmieciowe"? Po raz kolejny zastanawiali się nad tym śląscy samorządowy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza Dariusza Skrobola. Spotkanie prezydentów, burmistrzów oraz wójtów z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego odbyło się w pszczyńskim ratuszu.

okręgi śmieciowe
W Pszczynie spotkali się śląscy samorządowcy. · fot.


okręgi śmieciowe
Rozmawiano o "okręgach śmieciowych". · fot.


Z przedstawionego przez Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Jerzego Ziorę "Planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego 2014" jednoznacznie wynika propozycja utworzenia czterech dużych okręgów. To tam w ramach regionu śmieci muszą być przetwarzane.

Ustawa zakłada, że od lipca 2013 r. zmieszane odpady nie będą mogły znaleźć się poza wyznaczonym regionem. W jego granicach będą mogły się przemieszczać.

Dyskusja, która miała miejsce po prezentacji pokazała, iż nie tylko przedstawiciele gmin, a także zarządzający przedsiębiorstwami zajmujących się odbiorem odpadów nie są w stanie do końca oszacować ile mieszkańcy wyprodukują śmieci. Nowe rozwiązania mają zachęcić mieszkańców do selektywnej zbiórki.

Przykład Pszczyny, która w 2008 r. wprowadziła bez ograniczeń odbiór śmieci segregowanych pokazał, że nagle pojawił się duży strumień odpadów, które wcześniej mogły trafiać do pieców i na dzikie wysypiska.

Przedstawiciele Żywiecczyzny na konferencji zasygnalizowali, że mają od lat swoje rozwiązania i chcą pracować w ramach jednej instalacji odbioru odpadów. Nie przeszkadza to jednak, aby w ramach wielkiego okręgu powstały mniejsze "subregiony"

- Najważniejsza jest konkurencyjność i możliwość wyboru firm, które będą przetwarzały śmieci, ponieważ będzie to jednym z decydujących czynników na cenę - powiedział po spotkaniu burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Niebawem zapadnie ostateczna decyzja o podziale województwa. Ważne, aby przed podjęciem ostatecznych decyzji poznać opinie przedstawicieli śląskich gmin, którą zbierała m.in. Aleksandra Banasiak Członek Zarządu Województwa.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.