pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 4 marca 2013
  • wyświetleń: 15800

Nowa stawka za odbiór śmieci

Na antenie Radia Bielsko burmistrz Pszczyny podał proponowaną dla gminy nową stawkę za odbieranie śmieci.

śmieci
Nowa stawka za odbiór śmieci · fot.


"Segregacja odpadów na mokre i suche sprawdziła się"- mówi Dariusz Skrobol burmistrz Pszczyny, gminy która już od 5 lat jest właścicielem odpadów komunalnych.

1. lipca w całym kraju zaczną obowiązywać zmiany w gospodarce śmieciowej. Właścicielem odpadów zostaną gminy, a każdy mieszkaniec będzie płacił tzw. opłatę śmieciową.

W Pszczynie o przyjęciu takiego gospodarowania śmieciami zdecydowali mieszkańcy w referendum w 2007 r. "Segregujemy w Pszczynie tylko do jednego worka. Wszystkie odpady, które nadają się do segregacji: szkło, papier i metal trafiają do jednego worka. Firma, która wygrała przetarg robi powtórną selekcję. Jest to dla nich tańsze, a dla mieszkańców znacznie prostsze"- mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Przez ok. 1,5 roku od wprowadzenia nowych zasad gospodarki odpadami, ilość odbieranych śmieci w Pszczynie gwałtownie wzrosła. "Mieszkańcy czyścili swoje piwnice, pozbywali się odpadów, które zalegały im w piwnicy, czy na strychu"- mówi nasz dzisiejszy gość. Burmistrz Dariusz Skrobol dodaje, że w jego gminie w większości zniknęły dzikie wysypiska.

Obecnie mieszkańcy Pszczyny płacą za wywóz odpadów komunalnych 7,75 zł za osobę na miesiąc. Na marcowej sesji radni będą głosować nową propozycję- 9,60 zł. To za odpady segregowane. Więcej będą płacili mieszkańcy, którzy będą oddawali zmieszane śmieci. Mieszkańcy bloków przez długi czas segregowali śmieci na niskim poziomie. Teraz, jak mówi burmistrz Pszczyny, sytuacja poprawiła się. W całej gminie połowa odbieranych odpadów jest przeznaczana do recyclingu.

ab / pless.pl, źródło: Radio Bielsko

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.