Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 kwietnia 2013
  • 26 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 6203

Pszczyna po wielkim pożarze

We wtorek na sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza odbył się wykład pt. "Odbudowa Pszczyny po wielkim pożarze z roku 1748". Wykładowcą była Joanna Strońska-Przybyła, pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach oddziału w Pszczynie.

Pszczyna po wielkim pożarze, wykład
Wykład dotyczył odbudowy Pszczyny po pożarze w 1848 roku · fot.


Prowadząca przedstawiła dla zgromadzonej w ratuszu grupy zainteresowanych słuchaczy rys historyczny wydarzeń związanych z pożarem Pszczyny z roku 1748, który strawił praktycznie całą ówczesną Pszczynę. W wyniku pożaru spaleniu uległo łącznie 155 budynków mieszkalnych i publicznych.

Pożar ten miał wielkie znaczenie dla naszego miasta, gdyż w jego konsekwencji powstała większość budynków, które do dziś oglądamy, w obrębie Starego Miasta (ograniczonego przebiegiem starych murów miejskich, tj. ulicami Warowną i Piwowarską).

W czasie wykładu odbyła się także dyskusja, której jednym z tematów było pytanie jednego z uczestników o to czy istniała zachodnia pierzeja rynku (od strony wlotu ulicy Wojska Polskiego na rynek). Interesujący wykład Pani Joanna Strońska-Przybyła wzbogaciła prezentacją multimedialną, obrazującą stare mapy i inne dokumenty związane z odbudową miasta po wielkim pożarze.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA