Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 5915

Krypta Promnitzów w Pszczynie

W środę 24 kwietnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbył się wykład zatytułowany "Pszczyński Wawel - Krypta Promnitzów w Pszczynie". Spotkanie poprowadził dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa, a publiczność w przeważającej części stanowiła młodzież pszczyńskich szkół.

Wykład poświęcony był badaniom archeologicznym krypty zlokalizowanej w podziemiach pszczyńskiego kościoła Wszystkich Świętych, w której zostali pochowani pszczyńscy Promnitzowie, panowie na Pszczynie. Słuchacze mogli zapoznać się z historią i stanem aktualnym badań krypty oraz zgromadzonych w jej wnętrzu sarkofagów Promnitzów, jakie prowadzi grupa specjalistów, w składzie około 20 osób, w tym prowadzącego wykład Sławomira Kulpy.

Krypty Promnitzów w Pszczynie - wykład - 24.04.2013 · fot.


Początki badań krypty to rok 2007 i pierwsze wejście grupy do krypty. Od tego czasu prowadzone są sukcesywne badania odnalezionych w jej wnętrzu szczątków pochowanych w niej przedstawicieli rodu Promnitzów oraz restauracja odnalezionych sarkofagów. Na dzień dzisiejszy zostało zbadanych 7 sarkofagów, do badania pozostało jeszcze 6.

Zebrani mogli dowiedzieć się także, że krypta została w nieznanym okresie została splądrowana, a w 1933 r. odbyła się ostatnia (przed obecnie trwającymi badaniami) eksploracja krypty, będąca wynikiem zawalenia się stropu krypty. W tym też czasie została wykonana dokumentacja fotograficzna wnętrza krypty oraz przeszukanie jej zawartości. Z znajdujących się w krypcie sarkofagów zostały zabrane nieznane ilości wyrobów ze złota, diamentów oraz innej biżuterii. Zbiory te niestety zaginęły, i na dzień dzisiejszy nie ma wiedzy o tym gdzie mogą się znajdować. Potwierdzeniem tego, że zostały z krypty zabrane, jest odnaleziony przez grupę badawczą dokument sporządzony w roku 1941, stwierdzający, że zostały pierwotnie przekazane proboszczowi pszczyńskiemu księdzu Mateuszowi Bielokowi, który przekazał je dalej księciu pszczyńskiemu Janowi Henrykowi XV Hochbergowi.

W trakcie wykładu p. Sławomir Kulpa pokazał zebranym m. in. zdjęcia przedmiotów odnalezionych w poszczególnych sarkofagach, które do czasu prac grupy badawczej pozostawały w sarkofagach i nie zostały zrabowane. Wśród tych przedmiotów znajduje się biżuteria grobowa odnaleziona w sarkofagu Anny Marii Promnitz. Biżuteria ta zawiera elementy symbolizujące klepsydrę i piszczele.

Na zakończenie wykładu odbyła się dyskusja w trakcie, której jednym z otwartych pytań pozostał temat "w jaki sposób wyeksponować odrestaurowane sarkofagi".

Andrzej Grynpeter

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA