pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 11 lipca 2013
  • wyświetleń: 11347

Dom w Łące wśród najciekawszych

Po raz kolejny o naszym regionie mówi się w ogólnopolskich mediach za sprawą architektury Piotra Kuczii. Tym razem Dom Ekologiczny w Łące opisała Gazeta Wyborcza oraz tygodnik Newsweek.

Ekologiczny dom w Łące nagrodzony
Dom Ekologiczny w Łące


Dziennik przygotował artykuł na temat dziesięciu najciekawszych domów jednorodzinnych autorstwa polskich projektantów. W tym gronie - poza domem w Łące - znalazły się między innymi: Bolko Loft, Dogma House oraz domy w Rybniku.

Ich zdjęcia i makiety będzie można oglądać na wystawie "Na przykład. Nowy dom polski", której premiera odbędzie się w czwartek w Warszawie. Później ekspozycja pojedzie do Wrocławia, Berlina i Wiednia.

W tygodniku "Newsweek" pokuszono się o wyróżnienie Domu Ekologicznego jako jednej z najlepszych realizacji na świecie.

- W trakcie budowy krążyły pogłoski, że będzie to przepompownia lub budowla dla jakiejś sekty. Elewację z surowych desek traktowano jako tymczasowy podkład pod prawdziwe wykończenie - wspomina na łamach "Newsweeka" Piotr Kuczia. Jak dodaje, po wielu międzynarodowych sukcesach, ma w końcu wrażenie, że domek powoli staje się przedmiotem chluby dla okolicznych mieszkańców.

- Mieszka się w nim wspaniale. Nasączone światłem dziennym wnętrza nawet w deszczowe dni są przyjazne. W bezchmurne noce przez przeszklony dach ogrodu zimowego do domu zagląda Księżyc - mówi.

W projekcie Domu Ekologicznego spotkały się młodzieńce wizje architekta i zainteresowania architekturą solarną, a także lata zagranicznych doświadczeń. - Bryła podporządkowana jest wykorzystaniu energii oraz światła słonecznego. Projektując poszczególne elementy starałem się kwestionować utarte rozwiązania i poszukiwać nowych, czysto racjonalnych odpowiedzi na zastane problemy - wyjaśnia architekt.

Piotr Kuczia zdecydował się również na porównanie podejścia inwestorów w Polsce oraz w Niemczech. - Niemcy myślą bardzo trzeźwo. Dokładnie wiedzą, czego chcą, zwracając uwagę na koszty i detale. W Polsce lubimy się pokazać. Wygląd budynku na zewnątrz jest często ważniejszy od funkcji we wnętrzach - tłumaczy. Wtóruje mu Robert Konieczny (architekt m.in. Domu Aatrialnego, Domu Bezpiecznego i Arki Koniecznego), porównując dobrze zaprojektowany dom do zdrowego organizmu.

O domu w Łące będzie można również przeczytać w najnowszym wydaniu "Wysokich obcasów".

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze