pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 sierpnia 2013
  • 14 sierpnia 2013
  • wyświetleń: 7006

Protestowali przeciwko drodze S1

Około 60 osób protestowało 13 sierpnia przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim przeciwko budowie drogi S1 na terenie gminy Miedźna. Wśród protestujących byli przedstawiciele władz gminy oraz członkowie stowarzyszenia Meritum.

Petycja ws. S1

Protestujący spotkali się z wicewojewodą Piotrem Spyrą i na jego ręce złożyli petycję, w której przedstawili potencjalne zagrożenia związane z planowanym przebiegiem S1 przez Miedźną. Budowę drogi prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Wicewojewoda Spyra zaproponował zorganizowanie spotkania roboczego, na którym wyjaśnione zostaną prawne aspekty budowy tego odcinka drogi.

Protest przeciwko drodze S1 - 14.08.2013 · fot.


Przypomnijmy, że trasa S1 na odcinku od Mysłowic do Bielska-Białej jest planowana od wielu lat. Nadal jednak nie wiadomo, którędy będzie przebiegać. Inwestycja kilka lat temu zatrzymała się na protestach mieszkańców. Głównie dlatego, że budowa nowej trasy wiąże się z licznymi wyburzeniami, zmianą w lokalnym krajobrazie i - zdaniem zainteresowanych mieszkańców - niewielkimi korzyściami. Efektem jej budowy mogą być też zamknięcia kopalni węgla kamiennego - w zależności od wariantu - PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach lub KWK Brzeszcze.

Od kilku miesięcy protesty przybierają na sile, równocześnie prowadzone są rozmowy z włodarzami zainteresowanych miejscowości. Wciąż jednak nie udało się ustalić przebiegu drogi, liczbę wariantów zredukowano natomiast do dwóch: jedną przez gminę Miedźna, drugą przez Brzeszcze.

W tej drugiej miejscowości zwołane zostanie referendum ws. odwołania burmistrz Teresy Jankowskiej, która w drodze S1 dopatrywała możliwość rozwoju dla swojej gminy. Inicjatorem zmiany włodarza jest Komitet Społeczny Mieszkańców oraz pracowników KWK Brzeszcze (organizacja powstała, aby wspólnie walczyć przeciwko budowie drogi ekspresowej S1).

W Miedźnej zarówno wójt, jak i mieszkańcy mówią jednym głosem. Są przeciwko wariantowi, który podzieli gminę. By nie działać anonimowo, założyli Stowarzyszeniem Mieszkańców Przeciwko Budowie Drogi S1 w Gminie Miedźna "Meritum".

new / pless.pl

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.