Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 października 2013
  • wyświetleń: 3657

Odnowiono nagrobek Gąszczyka

Przed dniem Wszystkich Świętych młodzież z klas mundurowych (profil policyjny) IV LO w Pszczynie oraz członkowie Koła nr 18 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych odnowili nagrobek Karola Gąszczyka.

Karol Goszczyk, grób
fot.


Pszczyna 1922 - powrót Pszczyny do Polski, autor Jerzy Polak

Karol Gąszczyk zmarł 7 kwietnia 1927 roku, w wieku 50 lat. Był Podkomisarzem Policji Województwa Śląskiego, który 27 czerwca 1922 roku przejął opiekę nad bezpieczeństwem publicznym w Pszczynie i okolicy.

Jego grób znajduje się na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie (przy ogrodzeniu od strony ul. Tulipanów).

----

...Właściwe przejmowanie władzy przez Polskę rozpoczęło się w Pszczynie 26 czerwca 1922 roku. Tego dnia rozwiązano miejscową komendę Policji Górnego Śląska (o składzie w większości polskim) oraz straż gminną złożoną głównie z dawnych powstańców. 27 czerwca rano przybył z Katowic oddział policji polskiej województwa śląskiego pod dowództwem podkomisarza Karola Gąszczyka, który przejął opiekę nad bezpieczeństwem publicznym w mieście i okolicy. Oddział asystował ceremonii oddania administracji powiatu pszczyńskiego z rąk alianckich w ręce władz polskich. Rozpoczęła się ona o godz. 8 przed gmachem dyrekcji dóbr księcia pszczyńskiego (Pajela)...

źródło: "Pszczyna 1922 - powrót Pszczyny do Polski", autor Jerzy Polak

Wiesław F. Kubera

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA