Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 maja 2014
  • 3 czerwca 2014
  • wyświetleń: 5457

Wystawa o wywózce Ślązaków

Upamiętnienie trudnej i nieprzyjemnej dla Ślązaków historii, a także oddanie hołdu zmarłym to założenia wystawy organizowanej w Domu Ogrodnika.

Wystawa będzie czynna przez pierwsze dwa tygodnie czerwca w godzinach 15.00 do 18.00, w budynku gospodarczym tzw. Domu Ogrodnika (dawnej łaźni miejskiej) przy ul. Katowickiej 1.

Otwarcie wystawy "Wywózka. Tragedia Górnoślązaków w latach: 1945 - 1954" przygotowanej przez Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939 "PRO MEMORIA" 02.06.2014 r. · fot.


W głównym budynku obecnie wykonywane są prace remontowe przystosowujące go do przeszłej roli siedziby Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, prowadzone przez członków "Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939".

Organizatorem wystawy jest Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, "Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939" oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Katowice.

Wystawa o wywózce Ślązaków - 2.06.2014 · fot.


---

Tragedia Górnośląska miała miejsce w marcu i kwietniu 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie śląskie. Ponad 50 tysięcy Ślązaków zostało wtedy wywiezionych do niewolniczej pracy w kopalniach Związku Sowieckiego - najczęściej do Donbasu na wschodniej Ukrainie. Ich duża część nigdy nie wróciła do domu.

Andrzej Grynpeter, BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA