Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 lipca 2014
  • wyświetleń: 2848

Historyczne wydanie "Głosu"

W sprzedaży pojawiło się specjalne wydanie "Głosu Pszczyńskiego" z podtytułem "Historia". Powstało ono w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Kluczowe decyzje zapadały wówczas w Pszczynie.

Głos Pszczyński
Specjalne wydanie "Głosu Pszczyńskiego"


Pretekstem do jego wydania jest setna rocznica wybuchu I wojny światowej, a co za tym idzie, przypomnienie, że w pszczyńskim zamku przez dwa lata mieściła się Kwatera Główna cesarza Niemiec, a w Palais sztab generalny. To tutaj Wilhelm II wraz ze swoimi sojusznikami podejmował kluczowe decyzje polityczne i wojskowe. To tutaj przyjmował koronowane głowy ówczesnej Europy. To wreszcie stąd szły rozkazy, które decydowały o losach milionów żołnierzy. Te wydarzenia opisują Justyna i Damian Okrętowie. Wzbogacając swój tekst m.in. o fragmenty pamiętnika księżnej Daisy oraz zdjęcia, których część publikowana jest po raz pierwszy.

Ale obok "wielkiej polityki" była również wojenna codzienność. Jak zmieniło się życie ludności cywilnej na ziemi pszczyńskiej, jakie dodatkowe obowiązki musiała spełniać, w jakich akcjach uczestniczyć? Na te pytania odpowiadają teksty Małgorzaty Tomczykiewicz i Haliny Nocoń.

Autorzy trzech kolejnych artykułów odchodzą od tematyki wojennej. Barbara Solarska opisuje historię kościoła św. Jadwigi, który spłonął w pierwszych dniach września 1939 roku. Sławomir Pastuszka dzieje rodziny Plessnerów, pierwszej rodziny żydowskiej, która legalnie i bez żadnych ograniczeń mogła zamieszkać w Pszczynie. Z kolei Joanna Strońska-Przybyła zajmuje się działalnością Komunalnej Kasy Oszczędności Powiatu Pszczyńskiego w latach 1860-1950.

Historyczny "Głos Pszczyński" można kupić w Biurze Informacji Turystycznej (Brama Wybrańców), Pokazowej Zagrodzie Żubrów i skansenie.

new / pless.pl, źródło: Głos Pszczyński

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA