Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 22 lipca 2014
  • wyświetleń: 7192

Pszczyna 46.w rankingu zamożności

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - Zamożności Samorządów 2013, przeprowadzonego przez czasopismo Wspólnota - Pszczyna jako miasto powiatowe znajduje się na 46. miejscu. Spośród okolicznych gmin najlepiej radzą sobie Goczałkowice-Zdrój.

ratusz, rynek, kościół, pszczyna
Pszczyna 46. w rankingu zamożności


Ulokowanie Pszczyny na 46. miejscu jest lepszym wynikiem niż to w ubiegłym roku. W zestawieniu pod uwagę brano 267. miast powiatowych. Spośród śląskich miast Pszczyna znalazła się na 4. miejscu. Wyprzedził nas Mikołów, Żywiec oraz Cieszyn.

Jeśli chodzi o powiat pszczyński, ulokował się on na 249. miejscu, co daje nam pozycję o trzy oczka lepszą niż w zeszłorocznym zestawieniu. Warto dodać, że w tym rankingu znalazło się 314 powiatów. Z kolei w zestawieniu gmin wiejskich Goczałkowice Zdrój znalazły się na 42. pozycji, Pawłowice na 118., Suszec na 163., Miedźna zajęła 643. miejsce, a Kobiór - 870.

- Poziom zadłużenia samorządów utrzymuje się (już trzeci rok z rzędu) na mniej więcej stabilnym poziomie. Poziom długu zmniejszył się w gminach i powiatach, natomiast wzrósł w miastach na prawach powiatu i województwach - interpretuje wyniki autor rankingu prof. Paweł Swianiewicz.

---

Opracowywane przez prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS. Z racji tego, iż są opracowywane na bazie zestandaryzowanych wskaźników, często są wykorzystywane przez samorządy np. na sesjach rad. Rankingi Wspólnoty ukazują tempo rozwoju oraz świadczą o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych, podejmowanych przez samorządy.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA