Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 22 września 2014
  • wyświetleń: 2846

Odnowiono nagrobek rabina Raua

Na cmentarzu żydowskim odnowiono nagrobek pszczyńskiego rabina Davida Raua. Inicjatorem przedsięwzięcia był opiekun cmentarza, Sławomir Pastuszka, a prace renowacyjne wykonała firma kamieniarska Adama Szczotoka z Pszczyny. Po postawieniu nagrobka został on wyczyszczony, a pole grobowe i otoczenie wyłożone kostką brukową.

Nagrobek wystawiony w 1912 roku wykonany został w firmie kamieniarskiej J. Noschadek u. Co. z Zabrza. Ufundowali go członkowie pszczyńskiej Gminy Synagogalnej. Jest to 2,5 metrowy obelisk wykonany z czarnego granitu szwedzkiego, a jego podstawa i obramienie z granitu strzegomskiego.

Pomnik został przewrócony pod koniec lat 80. wraz z kilkoma innymi granitowanymi nagrobkami przez zorganizowaną szajkę złodziei kamieni nagrobnych. Dzięki wykryciu procederu kradzieży, nagrobek Davida Raua nie padł łupem złodziei i, mimo że przewrócony, szczęśliwie pozostał na swoim miejscu.

Odnowiono nagrobek rabina Davida Raua - 09.2014 · fot.


Nagrobek Davida Raua to nie jedyny pomnik postawiony w tym roku. W sierpniu i wrześniu udało się jeszcze odnowić 13 innych nagrobków, odnaleźć fragmenty kilkudziesięciu innych, odnowić i wyrównać kamienne obramienia prawie 20 nagrobków oraz ustawić na swoim miejscu dwa półtonowe postumenty zakopane w latach 60. w jednej ze ścieżek. Poza tym została także w dużej mierze uporządkowana zieleń cmentarna.

Efekty tegorocznych prac nie byłyby tak imponujące, gdyby nie dwie zorganizowane akcje porządkowe, w których uczestniczyła ekipa ochotników z Jaworza oraz wychowankowie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Pszczynie.

---

David Rau urodził się 18 czerwca 1861 w Debrznie na Pomorzu (Preußisch Friedland), jako syn kupca Caesara Raua i Johanny z domu Cohn. W latach 1884-1893 odbył studia rabinackie w Żydowskim Seminarium Teologicznym we Wrocławiu. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie w 1890 otrzymał tytuł candidata philosophiæ.

W 1891 tymczasowo został mianowany na stanowisko asystenta rabina, które umożliwiło mu objęcie posady rabina Gminy Synagogalnej w Pszczynie, którą zaproponował mu Marcus Brann. Nadal jednak musiał kontynuować studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym. 27 stycznia 1892 po pozytywnym zdaniu egzaminów teologiczno-naukowych i talmudyczno-rabinicznych został uroczyście pożegnany podczas uroczystej gali w Seminarium, natomiast rok później, 27 stycznia 1893, odebrał dyplom rabinacki.

W Pszczynie David Rau oprócz wykonywania swoich podstawowych obowiązków na rzecz gminy wyznaniowej był także nauczycielem religii żydowskiej w Gimnazjum Królewskim (1891-1911) i Prywatnej Szkole dla Dziewcząt. Aktywnie działał w licznych stowarzyszeniach działających przy Gminie Synagogalnej. Należał do Generalnego Stowarzyszenia Rabinów Niemieckich i Związku Rabinów Górnego Śląska.

David Rau zmarł w Pszczynie po ciężkiej chorobie we wtorek 14 lutego 1911 o godzinie 21.30 w wieku zaledwie 49 lat. Pogrzeb odbył się w piątek 17 lutego i zgromadził rzesze mieszkańców miasta.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA