Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 października 2014
  • 2 listopada 2014
  • wyświetleń: 7993

Alejka parkowa ma nowe imię

W piątek popołudniu w pszczyńskim parku odbyła się uroczystość nadania alei parkowej prowadzącej w kierunku Kukułczego Wzgórza imienia Jana Henryka XI. Gościem honorowym był książę Bolko Graf von Hochberg wraz z małżonką.

Podczas uroczystości książę Bolko wręczył dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 1 pamiątkowe zakładki, na których złożył swój podpis.

- Jestem bardzo wdzięczny dzieciom, które dbają o pomnik moich przodków. Widzę, że groby są zadbane i chronione. Bardzo za to dziękuję, ponieważ nie mam możliwości, by często tu przyjeżdżać i dbać o nie - powiedział książę Bolko do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Uroczystość nadania alei parkowej imienia Jana Henryka XI - 31.10.2014 · fot.


Decyzja o nadaniu alei parkowej imienia Jana Henryka XI zapadła podczas wizyty księcia na uroczystości 10-lecia istnienia Towarzystwa Przyjaciół Zamku, która miała miejsce w kwietniu tego roku.-Jan Henryk XI był wyjątkową postacią dla ziemi pszczyńskiej. Prowadził dobrą i pozytywną gospodarkę, dzięki czemu bardzo dużo osób miało zatrudnienie na Śląsku. W kierunku uhonorowania Jana Henryka XI, przy akceptacji księcia Bolko, zdecydowaliśmy o nazwaniu tej alei jego imieniem. Cieszymy się, że ta ścieżka będzie nosiła imię tak znamienitego mieszkańca Pszczyny i deklarujemy, że będziemy o nią dbać - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Burmistrz skierował także szczególne podziękowania dla Towarzystwa Przyjaciół Zamku. Jego członkowie pomogli miastu zorganizować kolejną wizytę księcia Bolko w Pszczynie.

- Dziękuję za zaproszenie i za to, że możemy dziś obchodzić tę uroczystość. Wszyscy możemy być dumni z mojego dziadka. Dzięki niemu rozwinęła się na Śląsku i na tutejszej ziemi, świadomość dotycząca spraw społecznych i opieki społecznej. Bardzo cieszę się, że ta aleja została nazwana jego imieniem- mówił książę Bolko Graf von Hochberg.

W uroczystości udział wzięli: książę Bolko Graf von Hochberg z małżonką, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, poseł na sejm RP Sławomir Kowalski, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn, Henryk Kowalczyk z Towarzystwa Przyjaciół Zamku, Christine Rickards-Rostworowska i hrabia Bogusław Rostworowski z Krakowa, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich oraz Powiatowego Zespołu Szkół nr 2.

Książę Jan Henryk XI von Pless zdecydował o przeniesieniu siedziby rodu Hochbergów do Pszczyny. Książę był wielkim entuzjastą i pasjonatem łowiectwa. Cesarz Wilhelm I nadał mu tytuł wielkiego łowczego dworu berlińskiego. W 1865 roku sprowadził do pszczyńskich lasów żubry, które miały uświetnić polowania organizowane dla koronowanych głów z całej Europy. Jego pasją życiową było także jeździectwo. Polecił w sąsiedztwie zamku wybudować stajnię wraz z ujeżdżalnią. Hodował konie, które cieszyły się wielkim uznaniem wśród specjalistów. Jemu również zawdzięczamy obecny wygląd zamku.

Dzięki staraniom księcia w Pszczynie powstał m.in. gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Księcia Pszczyńskiego - Palais czy też budynek gimnazjum, dzisiaj Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Ufundował także szpital Zakonu Joannitów oraz współfinansował odbudowę kościoła ewangelickiego, który spłonął w pożarze.

W 1905 roku, z okacji 50-lecia panowania, Jan Henryk XI otrzymał tytuł Herzog von Pless (arcyksiążę). Dla uczczenia tego jubileuszu urzędnicy księcia postawili przy tzw. Trzech Dębach kamień z inskrypcją: Przechodniu! Kiedy przyjdziesz do tego kamienia, zatrzymaj się na chwilę i dowiedz się, że ten pełny łagodności książę otarł ze współczuciem wiele tysięcy łez biednych ludzi, że w ich sercach istnieje dla niego pomnik o wiele trwalszy niż ten kamień.

"Stary książę" zmarł 14 sierpnia 1907 roku. Spoczął w Mauzoleum Hochbergów w Książu.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA