pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 stycznia 2015
  • 22 stycznia 2015
  • wyświetleń: 34423

Zwiedzanie Palais za 353 zł

Kto chciał zwiedzić Paleję i wesprzeć przy tej okazji szczytny cel, miał ku temu okazję. Wejście i obejrzenie zabytkowego gmachu było wystawione na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostatecznie w czterech licytacjach wzięły udział 23 osoby, a konto WOŚP zasiliły 982 zł. Najwyższa wylicytowana kwota to 353 zł.

Zwiedzanie budynku zostało za zgodą właściciela wystawione na oficjalnej aukcji WOŚP na Allegro przez Fundację Pamięci Pierwszej Wojny Światowej. Będzie ono połączone z opowieścią oraz pokazem unikalnych materiałów archiwalnych.

- Najwyższa kwota z czterech prowadzonych równorzędnie aukcji Allegro osiągnęła poziom 353 zł. licytujący pochodzi z miejscowości Ustka. Druga aukcja osiągnęła kwotę 255 zł wygrał licytujący z Jaworzna, kwota 192,50 została osiągnięta na trzeciej licytacji przez osobę z Pszczyny. Ostatnia czwarta licytacja osiągnęła poziom 181, 50 zł osoba licytująca pochodzi z Jaworzna. Nasze aukcje odwiedziło ponad 12 tysięcy zainteresowanych. Wszystkim licytującym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - powiedziała Elżbieta Duma, koordynator działań fundacji.

Wnętrza Palais - grudzień 2013 · fot.


- Poprzez nasze działania chcemy budować i poszerzać wiedzę na temat historycznego znaczenia Pszczyny. Jednocześnie pragniemy zachęcić wszystkich do licytowania naszej propozycji na tak szczytny cel jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - mówiła Elżbieta Duma.

Zwiedzanie pszczyńskiego zabytku to z pewnością nie lada gratka dla osób zainteresowanych historią oraz fotografów. Ale nie tylko, albowiem powodów do obejrzenia wnętrz tego miejsca może być mnóstwo. Być może to właśnie wśród zwiedzających znajdzie się nabywca Palais, gdyż tajemnicą nie jest, że zabytek jest wystawiony na sprzedaż.

Licytacja, która zakończyła się w miniony weekend, była dostępna pod adresem: aukcje.wosp.org.pl/zwiedzanie-palacu-w-ktorym-zmienil-sie-swiat-i1254138

Przed rokiem właściciel Artur Dyna specjalnie dla naszej redakcji otworzył drzwi Palais. Oto wideo z tamtej wizyty:



Krótka historia Palais:

Gmach przy ulicy Antesa 4 wybudowany został w 1902 roku. Mieściła się tutaj Generalna Dyrekcja Dóbr Księcia Pszczyńskiego. W okresie I wojny światowej w budynku tym znalazła się kwatera główna cesarza Wilhelma II. Później swoją siedzibę miała tutaj Powiatowa Międzysojusznicza Komisja Kontrolna.

W latach 30-tych XX wieku budynek został przejęty przez Zarząd Przymusowy Dóbr i Zakładów Księcia von Pless. W ostatnich miesiącach II wojny światowej w gmachu znajdował się szpital wojenny, a po zakończeniu działań wojennych koszary wojska polskiego.

W następnych latach znalazły tu miejsce różnego rodzaju biura różnych firm. Mieściły się tu punkty PZU, PSS, Przedsiębiorstwa Geologicznego i Spółdzielni Krawieckiej. W latach 60-tych zorganizowany tu szpital powiatowy. Funkcjonował on do 2000 roku. Przez kolejne lata poszukiwano nabywcy na budynek (właścicielem było Starostwo Powiatowe). Został sprzedany dopiero w 2007 roku za kwotę 1,5 miliona złotych.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze