Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 marca 2015
  • 28 marca 2015
  • wyświetleń: 10451

Pszczynianin pobił rekord świata!

Pochodzący z Pszczyny Maciej Kołodziejczyk był pomysłodawcą i kierownikiem wyprawy, której uczestnicy zanurkowali w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym na zboczu wulkanu Nevado Tres Cruces Norte w Chile.

Jezioro znajduje się na wysokości 5915 m n.p.m. Nurkowie na 23 minuty zeszli na głębokość 12 metrów do wody, której temperatura wynosiła 5 stopni Celsjusza.

Pszczynianin pobił rekord świata w nurkowaniu · fot.


- Zanurkowaliśmy zgodnie z planem w jeziorze Lake Nevado Tres Cruces Norte. Nurkowanie spełniło wszelkie wymogi rekordu, więc w tym momencie mamy nieoficjalny rekord świata w nurkowaniu na wysokościach - czytamy komunikat na stronie ekspedycji.Wyprawa, której pomysłodawcą i kierownikiem był pszczynianin, Maciej Kołodziejczyk, oprócz aspektu wyczynowego miała również aspekt medyczny. Wszyscy uczestnicy wyprawy mieli wszczepione pod skórą miniaturowe urządzenia, które pozwalały na całodobowe monitorowanie pracy serca. Przeprowadzone badania medyczne zmierzały do wyjaśnienia przyczyn powstawania choroby wysokościowej, a być może pozwolą również na znalezienie skutecznego sposobu jej zapobiegania.

Pszczynianin pobił rekord świata w nurkowaniu
Pszczynianin pobił rekord świata w nurkowaniu · fot.


Maciej Kołodziejczyk - kierownik wyprawy, jest podróżnikiem (odwiedził ponad 60 krajów na 5 kontynentach), alpinistą i nurkiem technicznym IANTD. Wspinał się w Himalajach, Pamirze, Tienszanie oraz Andach. Nurkował m.in. na wielu wyspach karaibskich, w Meksyku, Birmie, Tajlandii, Egipcie i w wysokogórskich jeziorach andyjskich. W wieku 23 lat przejechał samochodem z Warszawy do Katmandu; zszedł batyskafem na głębokość ponad 500 metrów w poszukiwaniu unikalnej fauny głębii oceanicznych.


Pszczynianin pobił rekord świata w nurkowaniu
Pszczynianin pobił rekord świata w nurkowaniu · fot.

BM / pless.pl, źródło: MedExpedition

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA