Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2015
  • wyświetleń: 1650

Uczcili 75. rocznicę zbrodni w Katyniu

W czasie drugiej wojny światowej straciło życie lub zaginęło około 6 milionów Polaków. Wielu z nich to mieszkańcy Śląska, w tym także załoga Posterunku Policji Państwowej z Pawłowic, która została internowana w radzieckim obozie w Ostaszkowie i w jego pobliżu zamordowana, w okresie od kwietnia do maja 1940 roku wpisując się tym samym na listę ofiar tzw. Zbrodni Katyńskiej.

Hołd zamordowanym policjantom, w poniedziałek, 13 kwietnia oddali przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Franciszkiem Dziendzielem oraz Przewodniczącym Rady Gminy Aleksandrem Szymurą, radni gminni, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkół gminnych oraz przedstawiciele komisariatu Policji w Pawłowicach. Delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą tamto wydarzenie. Znajduje się ona na ścianie budynku posterunku policji w Pawłowicach, przy ul. K. Miarki. Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty - Jan Figura krótko przedstawił historię ofiar zbrodni katyńskiej.

Obchody 75.rocznicy zbrodni w Katyniu - 13.04.2015 · fot.


Władze samorządowe gminy Pawłowice od 1995 roku, kiedy odsłonięto i poświęcono tablicę z nazwiskami pawłowickich policjantów, upamiętniają zamordowanych, którzy po wybuchu wojny, zgodnie z rozkazem, ewakuowali się na wschód kraju, aby tam uformować oddziały do walki z zachodnim agresorem. Policjanci jednak, zamiast walki z nazistami, po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, trafili do niewoli w jednym z najcięższych obozów i już nigdy nie wrócili do domu. Wszyscy zostali rozstrzelani i pochowani w zbiorowych mogiłach w okolicach Miednoje.

Policjanci z Posterunku Policji Polskiej w Pawłowicach to: Teofil Szczęsny (Komendant posterunku, l. 45, rozstrzelany 9 kwietnia 1940), Wojciech Kuta (Starszy posterunkowy, l. 42, rozstrzelany 5 maja 1940), Franciszek Pierchała (posterunkowy, l. 43, rozstrzelany 7 kwietnia 1940), Ignacy Walkowiak (posterunkowy, l. 42, rozstrzelany 5 kwietnia 1940), Stanisław Jaskólski (posterunkowy, l. 28, rozstrzelany 5 kwietnia 1940).

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA