Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 sierpnia 2015
  • 11 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 6692

Natan Fiedeń ze złotym medalem

Natan Fiedeń, lekkoatleta z LKS Pszczyna, ma kolejny sukces na swoim koncie. 6 sierpnia zdobył złoty medal na 21. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łodzi. Świetne wyniki 17-latka z Ćwiklic zasługują na podziw tym bardziej, że od dwóch lat zmaga się z cukrzycą.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Łodzi - 06.08.2015 · fot.


Zawodnik LKS Pszczyna został mistrzem Polski w biegu na 400 m. Jak nam powiedział, od początku wierzył, że będzie walka o medale, w tym o złoto. I udało się. To kolejny sukces Natana w ostatnim czasie. Niedawno wrócił z mistrzostw świata juniorów młodszych w Kolumbii, gdzie zdobył piąte miejsce w sztafecie mieszanej 4 x 400 m.

Sukcesy 17-latka zasługują na podziw tym bardziej, że na co dzień zmaga się on z cukrzycą typu 1. Jest mu więc trudniej niż innym zawodnikom.

Natan trenuje od czterech lat. Zachorował około dwóch lat temu. Nie załamał się, nie zrezygnował ze sportu, postanowił walczyć - z pomocą rodziny, trenerów i lekarzy. Jak nam powiedział, nawet wskazane jest, by przy cukrzycy uprawiać sport (co potwierdzili mu specjaliści w klinice), byle z głową, na bieżąco kontrolując poziom cukru.

Natan Fiedeń
Natan Fiedeń od dwóch lat zmaga się z cukrzycą. · fot.


Szkolenie dotyczące treningów osoby chorej na cukrzycę przeszedł trener w LKS Pszczyna Joachim Heblik. Z pomocą przyszło Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży "Omnibus", które kupiło urządzenie monitorujące poziom cukru w organizmie. Dzięki temu trener na monitorku może sprawdzać, czy wszystko z Natanem w porządku (przydaje się na zawodach, treningach itd.).W razie zagrożenia hipoglikemią (co może doprowadzić do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci) włącza się alarm. Trzeba szybko zadziałać, np. wziąć płynną glukozę, wypić słodki napój.

Jak nam powiedzieli rodzice Natana, ludzie z cukrzycą żyją jak inni. Należy tylko pilnować prawidłowego odżywiania, nauczyć się oceniania kaloryczności posiłków itd. Natan to umie, jest dobrze zorganizowany. Ma zawsze glukometr, pamięta, że trzeba podać insulinę.

Były jednak duże obawy rodziców przed mistrzostwami świata w Kolumbii - zmiana klimatu, jedzenia, ogromne emocje. Lekarze nie widzieli jednak przeciwwskazań, choć przewidywali skoki poziomu cukru. Tak było, ale Natan miał wszystko pod kontrolą i - jak nam opowiadał - czuł się dobrze. Podobnie na mistrzostwach Polski w Łodzi.

(reb) / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA