Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 28 października 2015
  • wyświetleń: 2346

Na 190.rocznicę urodzin Karola Miarki

22 października w Pielgrzymowicach obchodzona była 190. rocznica urodzin Karola Miarki, pochodzącego z tej miejscowości nauczyciela, organisty, drukarza, krzewiciela śląskości. Z tej okazji odbyła się promocja najnowszej publikacji wydanej w ramach powiatowej serii - "Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej".

Agnieszka Kieloch
To pod redakcją Agnieszki Kieloch powstała najnowsza publikacja w ramach "Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej". · fot.


Karol Miarka urodził się 22 października 1825 r. w Pielgrzymowicach. Był ofiarnym społecznikiem i działaczem na rzecz odrodzenia polskości na Górnym Śląsku, za co był prześladowany i kilkukrotnie więziony. W swoich rodzinnych Pielgrzymowicach przez lata pracował jako nauczyciel, organista, pisarz.

Obchody 190. rocznicy urodzin Karola Miarki rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach. We mszy wzięła udział społeczność Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową Karola Miarki na budynku, w którym się urodził.

190. rocznica urodzin Karola Miarki · fot.


Dalsze uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej im. K. Miarki. Barbara Bandoła, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego podkreślała, że w lutym radni powiatowi ustanowili rok 2015 Rokiem Karola Miarki w Powiecie Pszczyńskim. - Karol Miarka zanim zaczął ciężko pracować nad tym, żeby rozbudzać poczucie polskości, sam w sobie tę polskość obudził. To przykład bohatera, który pozytywnie się zmienił i potrafił swoje przekonania, pasję, którą odkrył dzięki ks. Bogedainowi, tak pięknie szerzyć - mówiła przewodnicząca.

Od siedmiu lat w SP w Pielgrzymowicach wręczane są "Karolki" - nagrody dla uczniów, którzy w minionym roku szkolnym wyróżnili się pozytywną działalnością na terenie szkoły, miejscowości, regionu. W tym roku nominowanych było sześcioro uczniów. Starosta pszczyński, Paweł Sadza wręczył "Karolka" Rozalii Woźny - uczennicy I kl. Gimnazjum im. ks. T. Wuwera w Pawłowicach, która przez sześć lat uczęszczała do SP w Pielgrzymowicach.

Urodziny Karola Miarki
Nominowani do "Karolków". · fot.


Paweł Sadza zaprezentował nowe wydawnictwo w ramach serii Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej - "Zapisane w dokumentach i w pamięci. Dzieje oświaty w Pielgrzymowicach". - Rzadko się zdarza, że promujemy książki wydawane przez powiat pszczyński poza salą obrad pszczyńskiego starostwa. To ukłon w państwa stronę za krzewienie idei Karola Miarki na ziemi pszczyńskiej. To już 11. publikacja w ramach serii, której inicjatywa i wydawnictwo leży po stronie powiatu pszczyńskiego. Ta seria cieszy tych, którzy pasjonują się lokalną historią - mówił starosta.

Nowa publikacja w ramach "Biblioteczki..." to praca zbiorowa pod redakcją Agnieszki Kieloch. W skład zespołu redakcyjnego weszli nauczyciele z Pielgrzymowic - Celina Piwko, Iwona Swoboda, Henryk Śmieszek i Andrzej Pilis.

- Dzieje oświaty zostały obudowane w historię Pielgrzymowic i Śląska. Współtwórcami tej publikacji byli mieszkańcy Pielgrzymowic, którzy udostępnili nam swoje rodzinne archiwa i informacje, dzięki nim ta książka jest barwna. Dlaczego książka powstała? Od kilkunastu lat obchodzimy urodziny naszego patrona, zostaliśmy skażeni lokalną historią. Nadszedł czas, żeby to, co wiemy gdzieś umieścić i zaprezentować młodzieży, dzieciom. Tytuł wskazuje na dualizm źródeł, z których korzystaliśmy - były to dokumenty, a gdy ich zabrakło - ludzka pamięć - mówiła Agnieszka Kieloch, której Andrzej Pilis, dyrektor szkoły w Pielgrzymowicach wręczył tytuł Przyjaciela Szkoły.

Publikacja "Zapisane w dokumentach i w pamięci. Dzieje oświaty w Pielgrzymowicach opowiada od miejscowości od jej pierwszej wzmianki w 1305 r. do czasów współczesnych. Sporo miejsca poświęcono tutaj także pielgrzymowickiej działalności Karola Miarki.

W książce opublikowanych zostało ponad 150 zdjęć, a także wiele cennych dokumentów, które często po raz pierwszy zostały wydobyte na światło dzienne. Jest tu m.in. wpis do księgi parafialnej, potwierdzający chrzest K. Miarki z 24 października 1825 r., kronika szkolna, którą w 1850 r. zaczął pisać Karol Miarka, karta legitymacyjna mieszkańca Pielgrzymowic z okresu Plebiscytu na Górnym Śląsku, czy wpis córek Karola Miarki, które 29 listopada 1938 r. odwiedziły "organistówkę", gdzie kiedyś uczył ich ojciec.

- Ta książka ma ogromne znaczenie dla historyków, którzy chcąc napisać syntezę Śląska, będą musieli do niej sięgnąć. Ma też ogromne znaczenie dla mieszkańców Pielgrzymowic i okolicznych miejscowości, bo jej jednym z największych plusów jest personifikacja historii. Na jej kartach widzimy dzieje konkretnych ludzi, wymienionych z imienia i nazwiska - mówił recenzent książki, dr Jacek Szpak z Uniwersytetu Śląskiego.

43-250 Pielgrzymowice
ul. Powstańców 6

tel. 032 4723108

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA