pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 stycznia 2016
  • wyświetleń: 7422

Uwaga na smog i wysoki poziom pyłu

Nie po raz pierwszy w tym roku Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o wysokim poziomie pyłu zawieszonego PM10 w naszym regionie. Jego stężenie ma być szczególnie odczuwalne we wtorek oraz w środę.

smog, dym
Smog w Pszczynie - zdjęcie archiwalne · fot.


Źródłem pyłu PM10 w powietrzu jest emisja ze spalania paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. Kumulowaniu się zanieczyszczeń przy powierzchni ziemi i powstawaniu smogu sprzyjają niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie brak wiatru i inwersja.

O tym jak wysokie stężenie pyłów wpływa na samopoczucie nie trzeba przekonywać nikogo, kto w sezonie grzewczym postanowił się wybrać na spacer, szczególnie w miejscach, gdzie gęsto występują budynki jednorodzinne.

Szczególnie narażone na drażniące działanie pyłu są: osoby starsze, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa) lub przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc).

Przy okazji powiadomienia, wojewoda śląski zwrócił się z apelem do mieszkańców o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego: spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła), palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań, wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia oraz spacerów z dziećmi. W powiadomieniu zwrócono także uwagę na bezwzględny zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych.

Powiadomienie, które wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego dotyczy również miast: Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój oraz w strefie śląskiej w powiatach: mikołowskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławskim i żywieckim. Jak informuje WCZK, stężenie pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

new, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.