Reklama

Wiadomości

  • 22 lutego 2016
  • 16 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 16211

Himalaiści i podróżnicy w Pszczynie - zdjęcia i wideo

W ubiegły weekend Pszczyna gościła znanych alpinistów, himalaistów, żeglarzy, podróżników i wielu innych ciekawych gości. Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia, jak również do obejrzenia materiałów wideo.

V Pszczyńskie Spotkania z Przygodą - 8-10.04.2016 · fot. MORiS Pszczyna


Dorota Chojnowska



Podróżniczka, dziennikarka, blogerka i włóczykij, uwielbia samotne podróże. Wyjazd do Iranu był jej pierwszą w życiu eskapadą na bambusowym rowerze.



Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski



Liczący 1700 km Wielki Szlak Himalajski uważany jest za jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski w 2015 roku. Przejście szlaku zajęło im 120 dni - rozpoczęli 6 września 2015 w Taplejung na wschodzie Nepalu, zakończyli 4 stycznia 2016 w Simikot na dalekim zachodzie. Trasę przeszli bez wsparcia tragarzy, kucharzy i przewodników. Myślą o kontynuowaniu Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Indiach, Butanie i Pakistanie.



Marcin Gienieczko



Urodzony w 1978 roku dziennikarz, który swoje życie postanowił poświęcić przygodzie. Zawodowo zajmuje się reportażem zagranicznym, jego artykuły drukowane są w największych polskich gazetach.

Jego pasja budzi ogromny respekt - w 2015 roku ustanowił rekord Guinnessa - samotnie przepłynął kajakiem Amazonkę (ponad 5,5 tysiąca km). Wśród dokonań należy także wspomnieć o samotnym przejściu Pirenejów czy Syberii Przybajkalskiej oraz ogromnej ilości barwnych historii, których doświadczył podczas podróżowania.



Krzysztof Wielicki



Polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Zdobywca korony Himalajów i Karakorum. Jako pierwszy wszedł zimą na Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse. Tą ostatnią zdobył w sylwestrową noc w gorsecie który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Samotnie wspiął się na Broad Peak (zdobył ją w ciągu jednego dnia) oraz na dhaulagiri, Gaszerbrum II, Nanga Parabati i Sziszapangmę wytyczając nowe drogi.

Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996, wytrwałość została nagrodzona - wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.. W 1996 roku otrzymał tytuł Giganta przyznawany przez poznański oddział Gazety Wyborczej.

Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002-2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 szczyt zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski.

W 2000 roku uhonorowany został prestiżową światową nagrodą Explorer (motto: Explorare Ausis - Tym Którzy Mają Odwagę Odkrywać) podczas Explorers Festival w Łodzi. W 2001 roku jako pierwszy polak został nagrodzony prestiżowym odznaczeniem: Lowell Thomas Award przez The Explorers Club.



Aleksandra Pająk-Gałęza wraz z mężem Zbigniewem Gałęzą



Znani z wyprawy rowerowej do Afryki, w którą wzięli 3-letniego syna Kajtka oraz półroczną córkę Rutę.



Kamila Kieler



Amatorka rowerowych eskapad, która samodzielnie przebyła Alaskę i Jukon w zimie (przy temperaturze dochodzącej do -40 stopni).



Maciej Słomiński



Wraz z Pawłem Majchrzakowskim przejechał psim zaprzęgiem krańce północnej Europy. Podczas tej podróży odwiedził m.in. najwyższy szczyt Finlandii, Szwecję oraz Norwegię.



Jerzy Arsoba Piotr Wojciechowski



Dwóch szczecińskich podróżników i fotografów, Jurek Arsoba i Igor Skawiński, dotarło do położonych w północnej Syberii kopalni diamentów. Spełnili swoje marzenie sprzed 7 lat, gdy to po raz pierwszy odwiedzili daleki wschód Rosji, pokonując Kołymski Trakt 2200 km od Magadanu do Jakucka. Tym razem ich podróż przez Jakucję (największy obszar administracyjny na świecie) trwała prawie 3 tygodnie. Przebyli autostopem i pieszo ponad 4000 km, docierając "na koniec świata" do największych w Rosji i jednych z największych na świecie dziur w ziemi - gigantycznych kraterów - odkrywkowych kopalni diamentów. Po drodze spotykali samych życzliwych mieszkańców, Rosjan i Jakutów. Nie zabrakło przygód - np. znaleźli się w areszcie dla maszyn górniczych, które tydzień wcześniej wzięły udział w wypadku - wybuchu metanu.

Jerzy Arsoba Piotr Wojciechowski
Jerzy Arsoba Piotr Wojciechowski


Tomasz Jakimiuk



Podróżnik, wyruszył autostopem/jachtostopem z Podlasia do Meksyku.



Kpt. Radosław Kowalczyk



Bardzo doświadczony żeglarz samotnik. Jest pierwszym Polakiem, który dwukrotnie uczestniczył w jednych z najtrudniejszych na świecie zmagań żeglarskich, co dwa lata organizowanych międzynarodowych transatlantyckich regat samotnych żeglarzy - Mini Transat 650. Po sześciu latach przygotowań, w roku 2011 Radek Kowalczyk po raz pierwszy wystartował do tych regat na zbudowanym w garażu jachcie. Jako jedyny ze startujących żeglarzy, w ciągu kilku poprzedzających go miesięcy zdołał wypełnić rygorystyczne wymogi kwalifikacyjne,w tym start w kilku trudnych regatach morskich i przepłynięcie na swym jachcie 2000 mil morskich.

W uznaniu tego, że mimo groźnego zderzenia się na oceanie z wielorybem oraz późniejszych problemów technicznych pokonał całą liczącą ponad 4200 mil morskich trasę z francuskiego La Rochelle przez Funchal na Maderze do brazylijskiego Salvador de Bahia, pozostali zawodnicy nadali mu miano Niezniszczalny. Do regat Mini Transat 2015 na trasie z Douarnenez we Francji przez Lanzarotte na Wyspach Kanaryjskich do  Gwadelupy na Karaibach wystartował na super nowoczesnym, specjalnie dla niego zbudowanym w Szczecinie 6,5-metrowym jachcie. Wkrótce po opuszczeniu Lanzarotte jacht zaczął tonąć po zderzeniu się w nocy z jakimś pływającym po oceanie obiektem. Radek zmuszony został do wezwania pomocy. Uratowany dzięki perfekcyjnemu przestrzeganiu zalecanych procedur bezpieczeństwa oraz sprawnej akcji ratowniczej, niemal natychmiast zadeklarował chęć kontynuowania startów w kolejnych oceanicznych regatach samotnych żeglarzy.

kowalczyk
kpt. Radosław Kowalczyk


Ryszard Gajewski



Zakopiańczyk, taternik, alpinista i himalaista. Instruktor alpinizmu PZA, przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik wysokogórski IVBV / UIAGM, ratownik TOPR. W 1979 wraz Maciejem Pawlikowskim jako pierwsi na świecie zdobyli szczyt Ngadi Chuli (Peak 29 - 7871 m n.p.m). Na swoim koncie ma również I wejście zimowe wraz z Maciejem Berbeką na Manaslu (8156 m n.p.m. - drogą Messnera). Jest także zdobywcą ośmiotysięcznika Cho­Oyu (8201 m n.p.m.) nową drogą. Uczestniczył w słynnej, narodowej wyprawie na Mount Everest w 1980 r., w czasie której góra została po raz pierwszy zdobyta zimą. W 2009 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Ryszard Gajewski
Ryszard Gajewski


Ewa Berbeka



W marcu 2013 roku świat przeżywał wielki sukces czterech polskich himalaistów - pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Chwilę później cała Polska zamarła. Dwóch wspinaczy rozpoczęło dramatyczną walkę o życie, a kiedy ją przegrali, rozgorzała narodowa dyskusja o etyce himalaizmu i partnerstwie w górach. Ewa Berbeka - żona himalaisty przyjechała do Pszczyny, by opowiedzieć o swoich przeżyciach i dokonaniach męża.

BM

źródło: MORiS Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.