Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2016
  • wyświetleń: 1279

Zmarła Krystyna Twardzik, założycielka zespołu Harmonia

Krystyna Twardzik urodziła się w Krzyżowicach w 1941 roku. Lata życia poświęciła pracy na rzecz rozwoju życia społecznego i kulturalnego swojej miejscowości.

Krystyna Twardzik
Krystyna Twardzik · fot.


W 1979 roku została przewodniczącą tutejszego koła gospodyń wiejskich. Rok później założyła zespół "Harmonia", który pierwotnie funkcjonował pod nazwą "Krzyżowiczanki".

Przez 20 lat przewodniczenia KGW animowała inicjatywy kulturalne w Krzyżowicach, skupiając wokół siebie utalentowanych i twórczych mieszkańców. Swój talent pisarski i organizatorski wykorzystywała podczas pisania tekstów piosenek i przedstawień teatralnych, których była również reżyserką i scenografką. Była autorką tekstów i inscenizacji ludowych. Piosenki o miłości ojczyzny, wsi, pracy rolnika zostały napisane dla zespołu "Harmonia" i były przez zespół wykonywane z okazji różnych uroczystości i imprez gminnych oraz regionalnych. W 1995 r. w Krzyżowicach wystawiona została przez Harmonię " Szopka Bożonarodzeniowa" Krystyny Twardzik sfilmowana przez Telewizję Polską, a w 2000 r. występy Harmonii zostały wykorzystane przez TVP Kraków. Oceniana była jako osoba niezwykle skromna, otwarta na ludzi, tolerancyjna i społecznie zaangażowana. W 2005 r. odebrała nagrodę "Za Zasługi dla Gminy Pawłowice" przyznawaną osobom zasłużonym dla rozwoju i promocji gminy.

Jej pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 kwietnia, o godz. 11.00 w kościele ewangelicko-augsburskim w Żorach, przy ul. Osińskiej 4.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA