Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 lipca 2016
  • wyświetleń: 1066

IV spotkanie miłośników historii Pawłowic

W czerwcu w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się czwarte spotkanie miłośników historii Pawłowic. Spotkanie rozpoczęto od złożenia gratulacji p. Zycie Kapel, laureatce nagrody Klejnot Ziemi Pszczyńskiej. Głównym tematem spotkania ponownie były wojenne losy pawłowiczan. Odczytano fragmenty pamiętnika Czesława Pukowca, z pierwszym zapisem z 25.03.1945 r., dotyczącym działań wojennych w Pielgrzymowicach w ostatnich tygodniach II wojny światowej.

IV spotkanie miłośników historii Pawłowic
IV spotkanie miłośników historii Pawłowic · fot.


Inne tematy poruszane na spotkaniu to: próba odtworzenia trasy dyliżansu pocztowego Wiedeń - Kraków, która przebiegała przez Pielgrzymowice, zagmatwana historia sztandaru Powstań Śląskich z Pielgrzymowic, poszukiwanie materiałów do wykonania genealogii rodu.

Rafał Obetkon zapoznał słuchaczy z tematyką swojej pracy doktorskiej "Stosunki majątkowe w ziemi pszczyńskiej", przekazał również wiele cennych wskazówek o sposobach pozyskiwania informacji o naszych przodkach i ich własności zawartych w księgach metrykalnych, aktach gruntowych, testamentach, umowach, itp.

Uczestnicy spotkania postanowili, że dalsze poszukiwania i publikacje będą nadal dotyczyć wojennych losów mieszkańców. Chcemy wykorzystać żywe źródła historii, a więc relacje uczestników wydarzeń lub ich potomków. Ponownie apelujemy do wszystkich zainteresowanych czytelników o zgłaszanie informacji o dawnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, podkomendnych gen. Andersa, gen. Maczka i innych, żołnierzach Armii Polskiej w ZSRR, Wehrmachtu lub innych wydarzeniach z dramatycznej przeszłości narodu polskiego. Na opracowanie czekają losy pawłowickich policjantów, ofiar Zbrodni Katyńskiej.

new / pless.pl, źródło: GBP w Pawłowicach

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA