pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 lipca 2016
  • 19 lipca 2016
  • wyświetleń: 7886

TV: burmistrz o działaniach mających poprawić jakość powietrza w gminie

Dwa miesiące temu Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport dotyczący zanieczyszczenia powietrza. Był on dla Pszczyny druzgocący, bo nasze miasto znalazło się na liście na niechlubnym drugim miejscu w Europie. Czy w międzyczasie podjęto jakieś działania zmierzające do poprawy sytuacji? Co się zmieniło od maja i co zmieni się w niedalekiej przyszłości? Te pytania zadaliśmy burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi.Jak powiedział w rozmowie z nasza redakcją burmistrz, w okresie ostatnich dwóch miesięcy doszło do zjednoczenia zainteresowanych problemem samorządów. Celem tego grona jest ukazanie problemu, jego przyczyn oraz przekazanie propozycji rozwiązań systemowych i legislacyjnych Radzie Ministrów.

Dariusz Skrobol zapowiedział, że w przyszłym roku w Pszczynie ma zostać uruchomiony Program Ograniczenia Niskiej Emisji, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli liczyć na dofinansowanie przy proekologicznych inwestycjach. Zakres tych dotacji poznamy w niedalekiej przyszłości.

Burmistrz wspomniał, że planowana jest również przebudowa skrzyżowania Drogi Krajowej nr 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich (inwestycję prowadzi GDDKiA) oraz budowa przejazdu pod torami w ciągu ulicy Męczenników Oświęcimskich / Dworcowej (inwestycja PKP). Jest także zamiar przygotowania stacji z rowerami miejskimi (bezpłatnymi przez pierwsze 30 minut).

Gmina nie rezygnuje równocześnie z własnego opomiarowania jakości powietrza. Dariusz Skrobol zapowiedział, że każde osiedle i każde sołectwo będzie miało możliwość sprawdzenia jak tak naprawdę wygląda zanieczyszczenie w poszczególnych miejscach w Pszczynie.

Burmistrz zadeklarował również wzmożone kontrole w miejscach, gdzie w przydomowych kotłach mogą być spalane różnego rodzaju odpady. Pracownicy, którzy wkrótce będą sprawdzać czym palimy, niebawem przejdą odpowiednie szkolenia.

Do współpracy nad poprawą jakości powietrza w gminie Dariusz Skrobol w roli eksperta powołał Sławomira Janiszewskiego, przewodniczącego rady nadzorczej Pszczyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Po publikacji artykułu na skrzynkę redakcyjną portalu otrzymaliśmy oświadczenie Sławomira Janiszewskiego. Poniżej publikujemy jego treść.

Oświadczenie Sławomira Janiszewskiego:

Oświadczam, że za swoje działania nie zamierzam pobierać jakiegokolwiek wynagrodzenia z budżetu miasta. Jestem mieszkańcem Pszczyny. Mieszkam na oś. Piastów i na własnych płucach odczuwam skutki beztroski oraz braku umiejętności osób obsługujących swoje piece i kotły zasilane węglem i paliwami weglopodobnymi oraz innymi "wynalazkami". Razem ze mną odczuwają to wszyscy mieszkańcy. Bez wyjątku. Dlatego zdecydowałem się na działania mogące ten problem zredukować.

Jestem emerytowanym pracownikiem państwowej jednostki naukowo badawczej. Przez wiele lat zajmowałem się badaniem procesów spalania oraz badaniami atestacyjnymi urządzeń grzewczych małej mocy zasilanych paliwami stałymi. Nieskromnie mniemam, że posiadam jakieś doświadczenie oraz wiedzę w tym temacie. Chciałbym ją wykorzystać dla naszego wspólnego dobra. Bez wynagrodzenia.

Z pełną odpowiedzialnością za powyższe
- Sławomir Janiszewski


new / pless.pl

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.