pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 27 lipca 2016
  • wyświetleń: 4213

Projekt Info-Smog ma pomóc ograniczyć zanieczyszczenie

W poniedziałek 25 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się posiedzenie Zespołu roboczego ds. ograniczenia niskiej emisji.

Spotkanie zespołu roboczego ds. ograniczenia niskiej emisji - 25.07.2016 · fot.


W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Polskiego Alarmu Smogowego, Śląskiego Państwowego Inspektoratu Sanitarnego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, wszystkich Związków Subregionów Województwa Śląskiego oraz sygnatariusze rezolucji pn. "Stanowisko polskich miast w sprawie systemu działań na rzecz poprawy jakości powietrza w miastach". Celem poniedziałkowego spotkania była prezentacja Projektu INFO SmoG przygotowanego przez Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt INFO SmoG zakłada zbudowanie takiego systemu informacji, który pozwoli spełnić rzeczywiste potrzeby w zakresie przekazywania informacji oraz edukacji mieszkańców. Dziś Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska monitoruje w sposób ciągły stan jakości powietrza, dokonuje analizy oraz prognozy. System informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia poziomu alarmowego działa jednak ze znaczącym opóźnieniem. Przygotowywany projekt zakłada stworzenie takiej aplikacji, która pozwoli w sposób bardzo szybki i czytelny przekazać informacje o powietrzu.

Przedstawiony podczas spotkania projekt wywołał dyskusję. Uczestnicy posiedzenia zwrócili szczególną uwagę na stacje pomiarowe. W tej kwestii wypowiedział się m.in. burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol: - Projekt stworzenia aplikacji jest bardzo ciekawy i potrzebny. Najsłabszym punktem tego projektu są stacje pomiarowe. W Pszczynie jest taka stacja. Niestety przestarzała, analogowa, mierzy inne stężenia. Stężenia, które następnie zostają przeliczone np. na potrzeby raportu WHO. Informacje o wartościach pomiaru otrzymujemy z ogromnym opóźnieniem. Dla mieszkańców nie jest ważne to, że zanieczyszczenie było wczoraj czy w 2013 roku, ważne jest to, co będzie jutro i za tydzień. Dlatego, modernizacja oraz nowe stacje pomiarowe to element projektu, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

Ważnym elementem rozmów był też punkt dotyczący edukacji społeczeństwa. Pokreślono, że część osób nie korzysta z urządzeń z systemem android, dla których aplikacja będzie przygotowana. Dla takich osób planowane jest przygotowanie interaktywnych monitorów w miastach.

Posiedzenie zespołu roboczego było okazją do przedstawienia swoich argumentów dotyczących projektu zbudowania nowoczesnego systemu powiadamiania. Było to pierwsze tego typu spotkanie. Tematy, które zostały poruszone będą punktem początkowym przy tworzeniu projektu INFO SmoG.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.