Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2016
  • 2 września 2016
  • wyświetleń: 7427

Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej - zdjęcia

1 września na cmentarzu wojennym "Pod trzema dębami" obchodzono 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz placówek oświatowych, rodziny poległych, zaproszeni goście i mieszkańcy uczcili pamięć bohaterów poległych we wrześniu 1939 r.

77. rocznica wybuchu II wojny światowej - 01.09.2016 · fot.


Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej tradycyjnie rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych podczas II wojny światowej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej.

Po mszy orszak w rytm muzyki granej przez Orkiestrę KWK Krupiński przemaszerował na cmentarz wojenny "Pod Trzema Dębami" w pszczyńskim parku. To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie w walce z wojskiem niemieckim 1 i 2 września 1939 roku oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.

- Miejsce, w którym się znajdujemy jest ściśle związane z tragiczną historią ziemi pszczyńskiej - podkreślał wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak. - W 2009 roku to miejsce zostało przekształcone w cmentarz wojenny. Uporządkowana została wiedza historyczna o tym miejscu. Dokonano ekshumacji w lasach, aby ostatecznie zdefiniować końcową liczbę pomordowanych i rozstrzelanych. Nie wszystkich udało się zidentyfikować, ponieważ z osób rozstrzelanych 4 września nadal 13 jest niezidentyfikowanych - zaznaczał.

- Naszym obowiązkiem jako gospodarzy tej ziemi, w którą wsiąkła krew setek tysięcy obrońców jest zachować pamięć dla przyszłych pokoleń - mówił podczas uroczystości Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli samorządowcy i delegacje z powiatu pszczyńskiego, Proszowic, Radłowa i Tarnowa. Kwiaty i znicze złożyli także krewni poległych pod Pszczyną oraz młodzież i dyrektorzy ze szkół z m.in. powiatu pszczyńskiego.

Podczas uroczystości mjr Marian Mleczko odczytał poruszający fragment pamiętnika swojego ojca, będący wspomnieniem bitwy pszczyńskiej z 2 września 1939r., a Klaudia Król, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie wykonała "kolędę warszawską 1939".

Salwę honorową oddali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA