Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2016
  • 4 września 2016
  • wyświetleń: 8525

Sprzeciw samorządowców w sprawie likwidacji KWK "Krupiński" w Suszcu

W ubiegłym tygodniu samorządowcy z naszego powiatu oraz miejscowości ościennych pisemnie wyrazili sprzeciw w sprawie likwidacji KWK "Krupiński" w Suszcu. Pismo zaadresowali do Daniela Ozona, przewodniczącego rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Krupiński Suszec, kopalnia JSW, węgiel, górnictwo
Kopalnia Krupiński w Suszcu · fot.


Pismo samorządowców w sprawie przyszłości KWK "Krupiński":

Suszec, dnia 25.08.2016 r.

Sz. P. Daniel Ozon
Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW S.A.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec decyzji Zarządu JSW S.A. o przeniesieniu KWK "Krupiński" w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i wygaszeniu wydobycia węgla.

Likwidacja tego zakładu będzie miała negatywny wpływ na rynek pracy w powiecie pszczyńskim, mikołowskim, mieście Jastrzębie-Zdrój, gminach Suszec, Orzesze, Żory, Pawłowice. Zamknięcie kopalni w Suszcu doprowadzi do utraty miejsc pracy nie tylko w górnictwie, ale także w wielu firmach współpracujących z sektorem wydobywczym. Samorządy zostaną z problemem nagłej utraty strategicznego zakładu i braku czasu na przyciągnięcie inwestorów, którzy stworzą alternatywne miejsca pracy. Kolejnym jakże istotnym problemem będzie rekultywacja terenów zdegradowanych działalnością górniczą.

Zamykanie kopalni na terenie działania JSW S.A. - tak obciążonym monokulturą górniczą doprowadzi do degradacji środowiskowej, społecznej i finansowej całego regionu, a w dalszej perspektywie będzie zagrożeniem dla działalności Spółki.

Przez wiele lat polskie górnictwo, a w tym przede wszystkim Zarząd JSW S.A. mogły liczyć na nasze - samorządów - wsparcie. Na lokalnym gruncie byliśmy partnerami, podejmowaliśmy wspólne inicjatywy, które przyczyniały się do rozwoju działalności górniczej w Suszcu. Decyzja o likwidacji kopalni z całkowitym pominięciem konsultacji z samorządami oraz stroną społeczną jest przejawem totalnej ignorancji ze strony Zarządu Spółki. Wierzymy, że KWK "Krupiński" oraz JSW S.A. można tak zrestrukturyzować, że nie będzie konieczne zamykanie kopalni, która posiada ogromne zasoby węgla, których wystarczy na wiele kolejnych lat eksploatacji.

Apelujemy o ponowną analizę zasadności likwidacji KWK "Krupiński" w Suszcu oraz prowadzenie dialogu z samorządami i stroną społeczną.

Starosta Pszczyński
Starosta Mikołowski
Prezydent Miasta Jastrzębie - Zdrój
Prezydent Miasta Żory
Burmistrz Miasta Orzesze
Wójt Gminy Pawłowice
Burmistrz Pszczyny
Wójt Gminy Suszec


Przypomnijmy, że kopalnię z Suszca wytypowano do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w terminie do końca stycznia 2017 roku. JSW zapewniało, że pracownicy pracy nie stracą, ale zostaną przeniesieni do innych zakładów spółki.

Jak podało JSW, w ciągu ostatnich dziesięciu lat suma strat finansowych kopalni Krupiński to około 900 milionów złotych. Kopalnia wydobywa głównie węgiel energetyczny, na którego zapotrzebowanie jest coraz mniejsze. Dodatkowym problemem - jak podaje w komunikacie JSW - jest duże zanieczyszczenie węgla - ok. 65%.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA