Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 września 2016
  • wyświetleń: 4096

Zarząd Powiatu Pszczyńskiego przeciwny likwidacji "Krupińskiego"

Na posiedzeniu Zarząd Powiatu Pszczyńskiego wyraził stanowczy sprzeciw w sprawie planowanego przeniesienia KWK "Krupiński" w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a co za tym idzie - likwidacji tej kopalni.

Krupiński Suszec, kopalnia JSW, węgiel, górnictwo
fot.


- Likwidacja suszeckiej kopalni będzie miała negatywny wpływ nie tylko na sytuację mieszkańców gminy Suszec, ale także całego powiatu pszczyńskiego oraz miejscowości, które leżą poza jego granicami. Decyzja takiej wagi powinna być szeroko konsultowana ze społeczeństwem oraz samorządami, bo to my będziemy musieli zmierzyć się z jej skutkami - czytamy w stanowisku Zarządu Powiatu przesłanym do Rady Nadzorczej oraz Zarządu JSW S.A.

KWK Krupiński to jedna z najmłodszych kopalń w Polsce, która zatrudnia około 2,5 tysiąca osób. Zarząd stanowczo sprzeciwia się likwidacji kopalni, której koncesja została przedłużona do 2030r, a złoże, z którego wydobywa jest bogate w węgiel - tzw. operatywne zasoby to ponad 40 mln ton.

Jastrzębska Spółka Węglowa decyzję o przekazaniu Krupińskiego do SRK tłumaczy względami ekonomicznymi i jej trwałą nierentownością.

- Mamy świadomość trudnej sytuacji polskiego górnictwa oraz konieczności przeprowadzenia reform. Jednak plan naprawczy nie może polegać na likwidacji kopalni, która mogłaby prowadzić wydobycie przez szereg kolejnych lat. To przejaw krótkowzroczności i ogromnej niegospodarności - podkreśla starosta pszczyński, Paweł Sadza. - KWK "Krupiński" daje pracę wielu osobom, głównie mieszkańcom powiatu pszczyńskiego oraz setkom pracowników firm współpracujących z sektorem wydobywczym. Obawiamy się, że zapewnienia, że nikt nie straci pracy, nie będą miały pokrycia w rzeczywistości, a na naszych oczach będzie rozgrywał się dramat tysięcy osób, rodzin, zubożenie oraz degradacja gminy oraz powiatu - dodaje.

Podobne stanowisko wyrazili już samorządowcy z powiatu pszczyńskiego oraz miejscowości ościennych m.in. powiatu mikołowskiego, miasta Żory, Jastrzębia-Zdrój czy Orzesza.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA