Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 listopada 2016
  • 4 listopada 2016
  • wyświetleń: 10088

SM sprawdza czym palą pszczynianie, dotychczas wystawiono 6 mandatów

Od niespełna dwóch tygodni przeprowadzane są kontrole palenisk na terenie gminy Pszczyna. Dotychczas sześciokrotnie właściciele nieruchomości byli karani przez strażników miejskich. Burmistrz zapewnia, że akcja nie będzie polegać wyłącznie na nakładaniu mandatów, ale będzie miała również element edukacyjny.

komin, dach, smog
SM sprawdza czym palą pszczynianie, wystawiono sześć mandatów. · fot.


- Niespełna dwa tygodnie temu rozpoczęły się kontrole palenisk. W kilku przypadkach straż miejska zmuszona była wystawić mandaty - wyjaśnia burmistrz Dariusz Skrobol, żywiąc nadzieję, że mieszkańcy Pszczyny wyeliminują niedozwolone paliwa.

Dotychczas przeprowadzono około 30 kontroli. W sześciu przypadkach sprawa zakończyła się wystawieniem mandatu. Osoby, które zostały ukarane muszą spodziewać się rekontroli.

Jak dowiedziała się nasza redakcja, kontrole są wyrywkowe, nie ma dla nich żadnego harmonogramu. Inspekcje przeprowadzane są w godzinach od 6.00 do 22.00 w przypadku mieszkańców oraz całodobowo na terenie firm. Za palenie odpadów i niedozwolonych materiałów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Strażnicy miejscy zwracają uwagę na to, co znajduje się w pobliżu paleniska. Pocięte meble, materiały z okleiny drewnopodobnej lub laminatem są traktowane jako paliwo, dlatego absolutnie nie wolno wrzucać ich do pieca.

- Jeżeli mieszkańcy nie dostosują się do zaleceń otrzymają mandat w wysokości 500 zł. Sprawa może zostać również skierowana do sądu. Takie postępowanie może zakończyć się karą w wysokości 5 tys. zł oraz pokryciem kosztów pobrania próbki paleniska - informuje Urząd Miejski w Pszczynie.

Dla porównania, w poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono około 100 kontroli. Miały one charakter działań prewencyjnych. Patrząc na obecne statystyki, widać, iż w tym roku przeszkoleni i certyfikowani pracownicy podobnych inspekcji przeprowadzą zdecydowanie więcej.

Akcja walki ze smogiem w Pszczynie i zanieczyszczeniem powietrza w naszej gminie będzie miała również swój element profilaktyczny. Mieszkańcy mają być na bieżąco edukowani na temat konsekwencji, jakie niesie ze sobą spalanie niedozwolonych przedmiotów.

- Będziemy prowadzili szereg akcji edukacyjnych. Jesteśmy w trakcie opracowywania materiałów informacyjnych zarówno dla szkół, jak i dorosłych mieszkańców naszej gminy. Nie chcemy tylko karać, ale przede wszystkim edukować. Oczywiście ważną kwestią jest rodzaj paliw jakie używamy. Duże znaczenie ma także ustawienia parametrów pieców i zmiana nawyków rozpalania, dzięki czemu zdecydowanie może spaść emisja spalin. Na tym także będziemy koncentrowali swoje działania czekając na systemowe rozwiązania wprowadzone przez centralną administrację - informuje burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol

W ostatnim czasie odbyło się spotkanie z przewodniczącymi Zarządów Osiedli, a także sołtysami, na którym dr inż. Aleksandra Burczyk z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego z Jastrzębia Zdroju przybliżyła zagadnienie kontroli, podstaw prawnych oraz procedur, które są w takim przypadku zastosowane.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA