Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 listopada 2016
  • 15 listopada 2016
  • wyświetleń: 6067

[ZDJĘCIA] Święto Niepodległości w gminie Goczałkowice-Zdrój

Za dwa lata, w 2018 roku będziemy świętować uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wolność wywalczona przed kilkudziesięcioma laty to wielki dar, który nie został nam ofiarowany na zawsze. Przy okazji zbliżającej się rocznicy warto przypomnieć sobie, że ofiara jaką złożyli nasi przodkowie na ołtarzu niezawisłej, suwerennej ojczyzny nie może zostać zmarnowana, a kultywowanie pamięci o historycznych wydarzeniach początku XX wieku, powinna umacniać w kolejnych pokoleniach ducha patriotyzmu.

Święto Niepodległości w gminie Goczałkowice-Zdrój - 11.11.2016 · fot.


Dlatego tak ważne jest, aby 11 listopada, data upamiętniająca powrót Polski, po 123 latach zaborów na geograficzną mapę Europy był świętem obchodzonym we wszystkich zakątkach krajów, od dużych miast, po małe wsie.

W myśl tej idei Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, zwyczajowo zapraszają mieszkańców do udziału w przygotowanych na tą okazję uroczystościach, które w tym roku rozpoczęły się 10 listopada, zorganizowanym w galerii "Starego Dworca" wernisażem wystawy, zatytułowanej "3 Pułk Ułanów Śląskich: Historia, Tradycje, Współczesność".

Zaprezentowana w odrestaurowanych murach ekspozycja, przygotowana przez Państwo Agnieszkę i Ryszarda Hessów - członków Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku, na starych fotografiach i pamiątkach głównie z okresu dwudziestolecia międzywojennego ukazuje dzieje śląskich ułanów, z dawną siedziba w Tarnowskich Górach. Do najciekawszych eksponatów, które można zobaczyć na wystawie należą zabytkowe siodło oraz oryginalny mundur ułański, wypożyczone z prywatnych zbiorów radnego, Andrzeja Babińskiego.

W ramach wernisażu, ubrany w oryginalny mundur ułański Ryszard Hess zaprezentował przybyłym gościom bogatą, wielowiekową historię ułanów polskich, którzy wywodzą się z dawnych pułków jazdy tatarskiej. Przedstawił losy 3 Pułku Ułanów Śląskich, od powstania w 1917 r., przez rozwiązanie jego szeregów w czasach stalinowskich, po reaktywowanie formacji w postaci Ochotniczego Szwadronu.

- Ułanem się jest, nie bywa. To nie tylko pasja, ale zajęcie, któremu podporządkowuje się niemal wszystkie aspekty życia. Nie zajmujemy się rekonstrukcją. Nasze mundury, sprzęt i umiejętności są w stu procentach autentyczne. Każdy z nas musi przejść specjalistyczne przeszkolenie, które jest weryfikowane co dwa lata. Kiedy zaś wyruszamy w drogę, staramy się podróżować, spać i jeść, tak jak robili to ułani sto lat temu - wyjaśnił.

Wraz z zakończeniem oficjalnego otwarcia ekspozycji, Wójt Gminy - Gabriela Placha oraz Dyrektor GOK-u zaprosiły wszystkich zainteresowanych do udziału w siedzibie ośrodka w kameralnej wieczornicy, która rozpoczęła się punktualnie o godz. 19.00. Koncert muzyki patriotycznej, poprowadziła trójka uzdolnionych młodych ludzi, studentów Akademii Muzycznej z Katowic.

W pierwszej części usłyszeliśmy trzy utworu Fryderyka Chopina, polonez As-dur oraz dwa walce w wykonaniu Karola Lucjana. Następnie, Marta Lucjan zaprezentowała dzieła Henryka Wieniawskiego (czym dla pianisty jest Chopin, tym dla skrzypka jest Wieniawski - zapowiedziała): kujawiak, oberek i mazur. Na zakończenie, Piotr Karzełek - solista, baryton zaśpiewał m.in. pieśni Stanisława Moniuszki, a w ramach bisu rozbrzmiały dźwięki "Kaprysu Polskiego" Grażyny Bacewicz. Dodatkowo, widownia przy wtórze akompaniamentu mogła wspólnie odśpiewać najpiękniejsze pieśni, upamiętniające walkę o wolność i honor naszej ojczyzny.

Z kolei 11 listopada, o godz. 12.00, bezpośrednio w Narodowe Święto Niepodległości Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady - Piotrem Jackiem, w honorowej asyście pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej, złożyła symboliczne kwiaty i znicze pod pomnikiem "Ku czci poległych..." przy Publicznym Przedszkolu nr 1, upamiętniającym tym samym wszystkich, którzy walczyli w imię obrony Polski.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA