pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 grudnia 2016
  • wyświetleń: 1570

Miłośnicy historii Pawłowic spotkali się po raz ósmy

W środę, 14 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowicach odbyło się comiesięczne spotkanie grupy badaczy przeszłości.

VIII spotkanie miłośników historii Pawłowic - 14.12.2016 · fot.


W świątecznej atmosferze, prezentowano kolejne materiały z przeszłości Pawłowic. Tym razem były to między innymi, zaprezentowane przez Wojciecha Bazgra: niemiecka mapa ziemi pszczyńskiej z okresu II wojny światowej, zezwolenie budowlane z 1929 r., artykuł o niemieckim lekarzu, który udzielił pomocy Polce. Pani Agnieszka Kieloch w swoim wystąpieniu nawiązała do zamiaru zbadania problematyki traktu cesarskiej poczty Wiedeń-Lwów; wiadomo już, że wymiana koni pocztowych odbywała się między innymi w Pielgrzymowicach w nieznanym bliżej miejscu, w "pobliżu kuźni". Wzmianka o poczcie pochodzi z roku 1755.

VIII spotkanie miłośników historii Pawłowic - 14.12.2016 · fot.


Ogromne zainteresowanie wzbudziły listy z bogatej, obejmującej 150 sztuk kolekcji rodziny Szuścik - Lazar z Pielgrzymowic, z wielkim wzruszeniem odczytano fragmenty listów do rodziny z lat 1942-1945 pisanych przez trzech braci i ich szwagra powołanych do Wehrmachtu. Ich treść, chociaż cenzurowana przez niemieckich kontrolerów jest bardzo przejmująca. Wszyscy autorzy wyrażają nadzieję na szczęśliwy powrót do domu, wielką tęsknotę i wiarę, że Boża Opatrzność pozwoli im na połączenie się z rodziną. Spośród czterech autorów trzech wróciło do domu.

VIII spotkanie miłośników historii Pawłowic - 14.12.2016 · fot.


W kolejnej części spotkania dr Rafał Obetkon przypomniał swoją prezentację: "Spis mieszkańców gminy Pawłowice z 1723 r. na podstawie Katastru Karolińskiego". Ostatnią część spotkania poświęcono rozważaniom na temat wydania pierwszej publikacji prac Koła Miłośników Historii Pawłowic. Rozdzielono zadania, które zostaną przedstawione na następnym spotkaniu, już po zimowej przerwie, 15 lutego o godzinie 17.00.

Joanna Zdziebło

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.