Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 stycznia 2017
  • wyświetleń: 3418

Małopolskie przyjęło uchwałę antysmogową, czas na śląskie

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni przegłosowali uchwałę antysmogową dla całego regionu. W naszym województwie na podobną decyzję musimy jeszcze poczekać - w śląskim trwają konsultacje społeczne.

W uchwale antysmogowej nie ma zakazu używania węgla. Od 1 lipca tego roku zabronione będzie jednak korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł - zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy - nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 r. kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE.

Wejście w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski nie pociągnie za sobą natychmiastowych konsekwencji. Na dostosowanie się do jej przepisów mieszkańcy będą mieli czas do końca 2022 roku, a w przypadku korzystania z kotła spełniającego wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy 3, ten okres został wydłużony do końca 2026 roku.

Przegłosowana w poniedziałek uchwała antysmogowa dla całej Małopolski nie będzie dotyczyła Krakowa, gdzie już 1 września 2019 r. wchodzi w życie całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

Tymczasem w województwie śląskim również trwają przygotowania do głosowania nad podobnym dokumentem. Aktualnie trwają konsultacje społeczne poświęcone projektowi uchwały. Uwagi i wnioski mogą być wnoszone do 6 lutego 2017 roku.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA