pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 lutego 2017
  • wyświetleń: 14116

Nowe linia autobusowa Pszczyna-Żory. Na trasie 26 przystanków

Mieszkańcy Pszczyny mogą od stycznia korzystać z przejazdów nową, powiatową linią na trasie Pszczyna-Żory, na której kurs w obrębie miasta Pszczyna dla m.in. młodzieży i seniorów kosztuje złotówkę. Linia posiada osiem kursów - od poniedziałku do piątku - oraz trzy kursy w sobotę. Łącznie na tej trasie znajduje się 26 przystanków. Dzięki technologi kodów QR pasażerowie mają możliwość sprawdzenia czasu dojazdu do wybranego przez siebie miejsca.

Nowe linia autobusowa Pszczyna-Żory · fot.


- Powiat pszczyński jest jednym z nielicznych powiatów w Polsce, które podjęły się organizacji komunikacji zbiorowej, więc w pewnym sensie przecieramy szlaki. Do tej pory kursy były realizowane przez prywatnych przewoźników, a samorządy współfinansowały część przejazdów. Linia Pszczyna-Żory jest więc pierwszą, której organizatorem jest wyłącznie powiat pszczyński, a jej wprowadzenie było możliwe dzięki finansowemu połączeniu sił powiatu, gminy Pszczyna, gminy Suszec i miasta Żory. Jeśli przyjęte przez nas rozwiązania się przyjmą, nie wykluczamy, że w przyszłości komunikacja zostanie poszerzona o pozostałe gminy - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Autobus MAN A 78 może zabrać 105 pasażerów (32 miejsca siedzące, 73 stojące) · fot.


Od stycznia dojazd z Pszczyny do Żor jest nie tylko tani (bilet na kurs w obrębie miasta Pszczyna kosztuje jedynie złotówkę dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów, a maksymalna cena biletu na całą trasę Pszczyna-Żory wynosi 6 zł), ale i wygodny. Trasę obsługują dwa nowoczesne samochody: autobus marki IVECO, jeżdżący na mniej obleganych kursach, pomieści 35 osób (23 miejsca siedzące, 12 stojących), posiada także miejsce dla osoby niepełnosprawnej. Z kolei duży, przestronny, niskopodłogowy autobus MAN A 78 za jednym razem może zabrać aż 105 pasażerów (32 miejsca siedzące, 73 stojące). Tutaj również znajdziemy miejsce dla osoby niepełnosprawnej.

Autobus IVECO jeździ na mniej obleganych kursach. Pomieści 35 osób (23 miejsca siedzące, 12 stojących) · fot.


Od kilku dni pasażerowie komunikacji powiatowej mają także możliwość sprawdzenia na przystankach tej linii nie tylko rozkładu jazdy, ale i trasy i czasu dojazdu do wybranego przez siebie miejsca na trasie Pszczyna-Żory. Wszystko dzięki rozwiązaniu wykorzystującemu technologię kodów QR, czyli dwuwymiarowych obrazków, zawierających zaszyfrowaną informację zapisaną w postaci czarno-białych punktów. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu i aplikacją skanującą kody. Po zeskanowaniu kodu pasażer będzie mógł zobaczyć na wyświetlaczu swojego telefonu stronę serwisu: pszczyna.kiedyprzyjedzie.pl.

Jak jeszcze skorzystać z serwisu? Przede wszystkim odwiedzając stronę internetową pszczyna.kiedyPrzyjedzie.pl. W oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę żądanego przystanku, jego numer lub też po powiększeniu obszaru mapy wskazać interesujący nas przystanek. Godziny odjazdów są dostępne po wciśnięciu przycisku "pokaż odjazdy". Ikonka autobusu widniejąca w kolumnie "odjazd" oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą ewentualne opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. W drugiej z zakładek można z kolei znaleźć planowy rozkład jazdy.

Dzięki technologi kodów QR pasażerowie mają możliwość sprawdzenia czasu dojazdu do wybranego przez siebie miejsca · fot.


Z serwisu można także skorzystać za pomocą mobilnej wersji strony, z uproszczonym interfejsem, ułatwiającej dostęp do serwisu przy pomocy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przenośnych (wersja mobilna uruchamia się domyślnie po otwarciu strony w telefonie). Użytkownik serwisu po wybraniu przycisku "Znajdź przystanek" zostaje przekierowany do strony zawierającej panel wyszukiwarki oraz listę wybranych przystanków. Po wprowadzeniu nazwy lub numeru przystanku ukazuje się tabela prognoz odjazdów. Zielone ikony przy prognozach oznaczają, iż mamy do czynienia z informacją, uwzględniającą aktualne warunki drogowe i związane z nimi opóźnienia. Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych telefonach może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony).

Dostęp do serwisu jest również możliwy dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej stworzonej dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Windows Phone. Aplikację można pobrać z witryny www.microsoft.com/pl-pl/store/apps/kiedyprzyjedzie/9nblggh6c3k0 (Wkrótce udostępniona zostanie także wersja aplikacji mobilnej dla telefonów z systemem operacyjnym Android). W przyszłości możliwe będzie włączenie do systemu kolejnych przewoźników realizujących przewozy na terenie powiatu pszczyńskiego.

Serwis kiedyPrzyjedzie.pl funkcjonuje w ponad 25 polskich i dwóch czeskich miastach. Korzystają z niego pasażerowie komunikacji miejskiej m.in. w Opolu, Jaworznie, Tychach czy Koszalinie. Oprócz tego, na stronie Starostwa Powiatowego w Pszczynie pasażerowie mogą na bieżąco sprawdzać odjazdy interesujących ich linii. W rozkładzie znaleźć można także kursy autobusów dalekobieżnych, których trasa przebiega przez powiat pszczyński.

Uaktualniony rozkład jest dostępny na: www.rozkladjazdy.powiat.pszczyna.pl

ups, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze