Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 marca 2017
  • wyświetleń: 3067

W starostwie rozmawiano o bieżących problemach rolnictwa

27 lutego w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyło się spotkanie rolników z Jarosławem Sachajko, przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym rozmawiano m.in. o roślinach białkowych i oleistych, sterowaniu rozwojem soi czy biopaliwach.

Spotkanie rolników - 02.2017 · fot.


- Rzepak to 60% śruty rzepakowej i 40% oleju, czyli jeśli produkujemy około 3 mln ton rzepaku, to jest prawie 1,8 mln ton śruty rzepakowej i to jest to źródło, które bilans białka w Polsce realizuje w sposób największy, najbardziej zrównoważony i stabilny - podkreślał Juliusz Młodecki, prezes zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

W programie spotkania znalazły się wystąpienia m.in. Marcina Markowicza z TopFarms Głubczyce, którzy mówił o rozwoju wiedzy i doświadczeń produkcyjnych w przedsiębiorstwie wielkotowarowym czy dr inż. Ryszarda Bandurowskiego, prezesa RSP Twardawa, który poruszył temat świadomego sterowania rozwojem soi w oparciu o wiedzę stosowaną w zakresie fizjologii roślin, chemii rolnej, gleboznawstwa z użyciem innowacyjnego sposobu siewu i nawożenia.

spotkanie rolników
Rozmawiali o bieżących problemach rolnictwa · fot.


Poruszono także temat biopaliwa, jako kluczowego elementu determinującego sytuację na krajowym i europejskim rynku roślin oleistych, a Juliusz Młodecki, prezes zarządu KZPRiRB wygłosił referat dotyczący neonikotynoidy.

Korzystając z obecności przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestnicy dyskutowali również o m.in. zmianie prawa wodnego czy prawa łowieckiego.

W spotkaniu z rolnikami uczestniczyli także wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak, Jerzy Hławiczka, OZPR Śląsko-Małopolski KZPRiRB oraz Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO/KIB.

Organizatorem spotkania było Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA