Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 marca 2017
  • wyświetleń: 8531

Młodzi mieszkańcy Pszczyny mają propozycję na nową nazwę ulicy

Ulicę Gwardii Ludowej w Pszczynie czeka zmiana nazwy. Młodzi mieszkańcy miasta, Jan Franek i Zofia Pławecka zrobili specjalną ankietę, w której zapytali lokatorów budynków o patrona. Najwięcej razy padała odpowiedź "Józefa Brudnego". Pomysłodawcy akcji spotkali się już z burmistrzem, teraz swój pomysł przedstawią na sesji Rady Miejskiej.

Dariusz Skrobol, Zofia Pławecka, Jan Franek
Dariusz Skrobol, Zofia Pławecka i Jan Franek · fot.


Uczniowie pszczyńskiego Gimnazjum nr 1, Jan Franek oraz Zofia Pławecka, biorą udział w rekrutacji do XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Warunkiem, żeby wziąć udział w sesji sejmu jest pozytywna ocena realizacji projektu ,,Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej''.

Uczniowie pszczyńskiej szkoły postanowili przeprowadzić badanie ankietowe dotyczące zmiany nazwy ulicy Gwardii Ludowej w Pszczynie. W związku z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu konieczne jest nadanie jej nowej nazwy.

Gwardii Ludowej, Pszczyna
Ulica Gwardii Ludowej w Pszczynie · fot.


W badaniu ankietowym zaproponowano trzy nazwy: Józefa Brudnego, Antoniego Spyry oraz ks. Jan Wagnera. 50% ankietowanych opowiedziało się, aby ulica nosiła nazwę Józefa Brudnego. Większość z nich niechętnie jednak akceptuje konieczność zmiany nazwy.

Jan Franek oraz Zofia Pławecka spotkali się w poniedziałek 13 marca z burmistrzem Pszczyny Dariuszem Skrobolem. W efekcie młodzi ludzie będą mogli opowiedzieć o swoim projekcie podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej. W ramach realizacji projektu rozmawiali również z radnym Grzegorzem Kuczerą oraz Ryszardem Dudkiem, przewodniczącym Zarządu Osiedla Śródmieście. Zarząd pozytywnie zaopiniował wniosek o przemianowanie nazwy. Takie pismo wpłynęło do Urzędu Miejskiego.

- To bardzo ciekawa inicjatywa. Młodzi ludzie bardzo poważnie podeszli do realizacji swojego projektu. Niewykluczone, że proponowana nazwa spotka się ze społeczną akceptacją - powiedział po spotkaniu burmistrz Skrobol.

Wśród propozycji mieszkańców znalazły się jeszcze nazwy: K.K. Baczyńskiego oraz Antoniego Panufnika.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA