Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 22 marca 2017
  • wyświetleń: 5118

Straż Miejska nadal będzie sprawdzała czym palimy

Od początku sezonu grzewczego na terenie gminy Pszczyna rozpoczęły się kontrole Straży Miejskiej. Dotychczas przeprowadzono ich 370. Strażnicy zaglądali do kotłowni zarówno na terenie prywatnych posesji, jak i firm.

smog, śmieci, piec
Eko Patrol Straży Miejskiej podczas kontroli palenisk często spotyka taki oto widok... · fot.


Celem wizyty strażników miejskich były kontrole palenisk. Sprawdzano czy mieszkańcy nie wrzucają do pieca odpadów oraz niedozwolonych materiałów. Z tego powodu sześć osób wchodzących w skład Eko Patroli przeszło w październiku ubiegłego roku specjalistyczny kurs.

Z zebranych dotychczas danych wynika, że co dziesiąta kontrola kończy się nałożeniem mandatu. Jak twierdzą osoby kontrolujące, piwnice i kotłownie są coraz czystsze, a o akcji pozytywnie wypowiadają się także mieszkańcy.

W większości przypadków problemem nie są palone odpady, na co wskazywać mógłby czarny i gesty dym. Tam najczęściej stosowany jest najgorszej jakości opał, w który można się zaopatrzyć na składach. Uciążliwości dla otoczenia pojawiają się często w sytuacji kiedy nawet dobrej jakości paliwo jest nadmiernie wilgotne, a warunki atmosferyczne niekorzystne. Artur Krzyżaniak, komendant Straży Miejskiej zapowiada, że kontrole nie skończą się wraz z zakończeniem sezonu grzewczego.

- Będziemy stale kontrolowali paleniska, ponieważ bardzo często piece uruchamiane są specjalnie do podgrzewania wody nawet wtedy, kiedy jest ciepło. Nie chcemy nikogo straszyć. Naszym celem jest wyeliminowanie niedozwolonych praktyk. Stale reagujemy na sygnały docierające od mieszkańców. Widzimy, że wzrasta nasza świadomość ekologiczna, dlatego proszę, aby mieszkańcy stosowali się do naszych apeli - podkreśla komendant.

Od 1 września 2017 w myśl konsultowanej uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego wprowadzony zostanie zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. To jedna z metod walki z niską emisją. W gminie Pszczyna planowane jest uruchomienie programu dopłat do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji. Do 20 marca mieszkańcy deklarowali zamiar przystąpienia do programu wypełniając specjalne ankiety.

- Do Urzędu Miejskiego wpłynęło ok. 1600 ankiet. W najbliższym czasie przygotujemy analizę ekonomiczną, która pozwoli wybrać najkorzystniejszy wariant finansowy. Dokument powstanie we współpracy z doradcą energetycznym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Na podstawie tej operacji będziemy chcieli opracować konkretną już propozycję dla mieszkańców - mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA