pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 4146

Kolejny rower padł łupem złodziei. Policja apeluje o zapinanie pojazdów

Kradzieże rowerów nadal spędzającą sen z oczu cyklistom. Policyjne statystyki wciąż pokazują sporą liczbę grasujących złodziei, którzy kradną rowery z piwnic, komórek, balkonów czy sprzed sklepów. W ostatnim czasie do kradzieży doszło w Woli.

W sobotę, 1 kwietnia nieustalony sprawca z klatki schodowej bloku wielorodzinnego dokonał kradzieży niezabezpieczonego roweru górskiego marki "BEST". Wartość jednośladu oszacowano na 700 złotych.

- Najwięcej rowerów kradzionych jest z domu, ogródka, garażu, balkonu. Wiele jednośladów kradzionych jest bez trudu, gdyż w ogóle nie są zapięte. Następnym najczęstszym celem są rowery zapięte w nieodpowiedni sposób np. cienką linką albo łańcuchem, które mogą być łatwo przecięte lub zerwane - informują policjanci. - Pamiętaj, podstawa to właściwe zapięcie roweru. Ważne też jest jego oznaczenie przez właściciela (naniesienie, np. na ramie roweru, cech charakterystycznych). W takim przypadku, jeżeli rower zostanie skradziony, daje ono większą szansę na jego odnalezienie i odzyskanie - apelują mundurowi.

rower, pszczyna, koło
Policja apeluje o zabezpieczanie jednośladów · fot.


Policjanci wypunktowali, czym charakteryzuje się właściwe zabezpieczenie roweru:
  • Zawsze zapinaj swój rower, zwłaszcza w domu. Większość rowerów jest kradzionych właśnie z domów.
  • Przypinaj swój rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu jak parkometr, albo do stojaków rowerowych pewnie przymocowanych do ziemi. Wystrzegaj się przypinania roweru do czegokolwiek, co może być łatwo przecięte, złamane czy jakkolwiek usunięte.
  • Zawsze przypinaj swój rower w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych. Najlepiej, żeby to miejsce obejmował monitoring.
  • Znajdź uczęszczane miejsce, gdzie są inne rowery. Złodzieje zazwyczaj czyhają na najłatwiejszy cel.
  • Ustaw rower tak, by wypełnić wygiętą częścią U-locka otwartą przestrzeń między kołami i ramą tak bardzo, jak to tylko możliwe. Im zapięcie jest ciaśniejsze, tym trudniej jest złodziejowi użyć swoich narzędzi.
  • Jeśli twój U-lock ma zamek na końcu, ustaw go tak, by był zwrócony w kierunku ziemi. To trudniejszy dostęp dla złodzieja.
  • Zawsze zabezpieczaj komponenty i akcesoria, szczególnie te, które można łatwo zdemontować, jak koła i siodło na szybkozamykaczach. Świetne są do tego linki.
  • Przed odejściem od roweru sprawdź zapięcie, by się upewnić, że jest właściwie założone i zamknięte.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.