pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 7206

[ZDJĘCIA] Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Pszczynie

10 kwietnia odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 77. rocznicy masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 10.04.2017 · fot.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu wojennym "Pod Trzema Dębami" w Pszczynie, gdzie Sybiracy i Kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, uczniowie i nauczyciele złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd poległym.

- Oficerowie wojska, policji, lekarze, naukowcy, urzędnicy, księża i literaci. Ponad 20 tysięcy obywateli Polski. Cała elita naszego narodu. Zamordowani strzałem w tył głowy i pochowani w masowych mogiłach. 50 lat zaprzeczeń, braku ponoszenia jakiejkolwiek, chociażby moralnej, odpowiedzialności. Dziesiątki niewyjaśnionych kwestii i wiele niewiadomych. Choć brzmi to przerażająco, tak wygląda jedna z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości - mówił podczas uroczystości starosta pszczyński, Paweł Sadza.

- Pomimo cierpień i licznych tragedii, które nas dotykały, Polacy zawsze udowadniali, jak niezłomnym są narodem i jak ogromne poczucie godności i honoru posiadają. To właśnie dlatego spotykamy się tutaj co roku. Aby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy pomimo niesprawiedliwości losu i okrucieństwa ze strony drugiego człowieka, nie poddawali się i nigdy nie pozwolili odebrać sobie poczucia tożsamości narodowej - podkreślał starosta.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
fot.


Dla uczczenia pamięci zamordowanych, członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie oddali salwę, a uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie zaprezentowali słowno-muzyczny montaż.

Druga część uroczystości odbyła się przy tablicy upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956, znajdującej się przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2. Tam również złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Dziękujemy Związkowi Sybiraków, że podejmuje ciągle walkę o prawdę historyczną. Dziękujemy za spotkania z naszą młodzieżą, za udział w zajęciach, za żywe lekcje historii, które są nieocenionym źródłem wiedzy o tamtych wydarzeniach - mówił Michał Pudełko, nauczyciel historii w PZS nr 2 w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.