REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 4008

O edukacji regionalnej w powiatowych szkołach

Pierwsze kwietniowe posiedzenie komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu poświęcone zostało m.in. sposobom realizacji edukacji regionalnej w placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat pszczyński.

Rozmowa o Edukacji Regionalnej w pszczyńskich szkołach - 04.2017 · fot. Powiat


W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele pięciu powiatowych szkół: Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

W szkołach prowadzonych przez powiat pszczyński edukacja regionalna jest na bardzo wysokim poziomie, co jest zasługą zarówno nauczycieli, jak i młodzieży chętnej do promowania śląskiej kultury.

- W naszej szkole dziedzictwo kulturowe śląska jest promowane - mamy w bibliotece kącik śląski, mamy stroje regionalne. Mamy też grupę młodzieży, która chodzi na kółko teatralne, gdzie również są podejmowane tematy śląskie, na przykład przygotowywane są różne kabarety po śląsku. Obecnie realizujemy serię spotkań polegających na czytaniu przedszkolakom bajek po śląsku - mówiła Teresa Wojtanowicz, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Edukacja Regionalna
O edukacji regionalnej w powiatowych szkołach · fot. Powiat


Z kolei Mirosława Bienioszek, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie wymieniła szereg projektów, które szkoła realizuje w ramach promowania regionalizmu. - Mamy bardzo dobrych historyków, którzy realizują zajęcia nie tylko z książką w szkole, ale prowadzą żywe lekcje - spotkania z ludźmi z naszego regionu, którzy chętnie opowiadają historię naszych ziem. Organizujemy też wyjazdy i wycieczki, a także zajęcia pozalekcyjne w tym zakresie - mówiła Mirosława Bienioszek.

Przedstawiciele placówek podkreślali, że uczniowie w ramach zajęć mają okazję odwiedzać miejsca pokazujące tradycje regionalne i mające bogatą wartość historyczną, m.in. Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Skansen, Muzeum Miejskie w Tychach, obozy koncentracyjne w Oświęcimiu, Brzezince i Harmężach. Bardzo często w szkołach goszczą także przedstawiciele i propagatorzy śląskiej kultury. Promowana jest też śląska literatura oraz gwara.

new / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.