Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 maja 2017
  • wyświetleń: 4873

Urząd Skarbowy ostrzega przed nieuczciwością na stacjach paliw

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie informuje, że do organów podatkowych docierają sygnały o nieuczciwym procederze, który ma miejsce na stacjach paliw i dotyczy nieuprawnionego wykorzystania paragonów, które nie zostały wydane klientowi lub nie zostały odebrane przez faktycznych nabywców.

Urząd Skarbowy w Pszczynie
Urząd Skarbowy ostrzega przed nieuczciwością na stacjach paliw. · fot.


Nieuczciwi pracownicy stacji paliw, w zamian za korzyść majątkową, wystawiają do takich paragonów faktury na "zaprzyjaźnione firmy", które nie nabyły paliwa. Tak uzyskane faktury służą nieuczciwym podmiotom do zawyżenia kwoty podatku naliczonego oraz kosztów uzyskania przychodu. Ministerstwo Finansów ostrzega, że takie działania są sprzeczne z prawem i wiążą się z negatywnymi konsekwencjami zarówno dla stacji paliw, jak i odbiorcy faktury.

W przypadku sprzedaży paliwa osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej sprzedawca jest zobowiązany zaewidencjonować taką sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej. Obowiązkiem sprzedawcy jest także wydrukowanie paragonu i wydanie go kupującemu. Nabywca może zwrócić się do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury dokumentującej zakup paliwa, w takiej sytuacji do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy dołącza się paragon.

Konsekwencje takiego działania ponosi zarówno stacja paliw jak i odbiorca faktury.

Stacja paliw, której pracownik, na podstawie paragonu, wystawił fakturę z wykazaną kwotą podatku dla podmiotu innego niż faktyczny nabywca paliwa, jest zobowiązana do odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku wykazanego w tej fakturze, ale musi również rozliczyć podatek VAT z tytułu udokumentowanej paragonem sprzedaży paliwa na rzecz faktycznego nabywcy. Oznacza to, że na skutek nieuczciwego działania swojego pracownika zapłaci dwukrotnie kwotę VAT od jednej transakcji.

Firma, dla której wystawiono fakturę pomimo, że nie była faktycznym nabywcą paliwa, nie ma prawa do odliczenia podatku wykazanego w tej fakturze. Wydatku tego nie powinna również zaliczyć w koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Wydatek jest bowiem uznawany za koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy obejmuje rzeczywiste transakcje dokonane między sprzedawcą i nabywcą wskazanymi na fakturze.

new / pless.pl, źródło: Urząd Skarbowy w Pszczynie

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA