Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 czerwca 2017
  • wyświetleń: 1419

Stacja Uzdatniania Wody w Warszowicach rozpoczęła pracę

Trwa rozruch technologiczny Stacji Uzdatniania Wody w Warszowicach. Nowy obiekt będzie uzdatniał wodę ze studni głębinowych, która potem zostanie dostarczona do mieszkańców Warszowic oraz Pniówka, Pawłowic Osiedla, Pawłowic i Krzyżowic.

Stacja Uzdatniania Wody w Warszowicach rozpoczęła pracę - 01.06.2017 · fot.


Zanim jednak woda popłynie w kranach, nowy i nowoczesny obiekt musi zostać sprawdzony pod kątem efektywności i sprawności działania, tym bardziej, że proces uzdatniania wody jest w pełni zautomatyzowany i sterowany elektronicznie.

W Warszowicach znajdują się cztery studnie głębinowe. Woda do uzdatniania będzie pochodziła z dwóch studni S4 i S5. W ciągu godziny będzie z nich pobierane 180 metrów sześciennych wody. Dwie kolejne będą służyły jako rezerwa na wypadek awarii czy przerw technologicznych. Woda ze studni będzie dostarczana do stacji i tutaj zostanie uzdatniona do picia m. in. dzięki filtrom piaskowym i węglowym. Na każdym etapie układ będzie badał mętność wody oraz jej pH.

Uzdatniona woda będzie gromadzona w dwóch potężnych zbiornikach retencyjnych, każdy po 750 metrów sześciennych. To bezpieczny zapas, gwarantujący nieustanny dopływ wody dla mieszkańców, nawet wtedy, gdy w ciągu godziny mieszkańcy zechcą zużyć ponad 180 kubików. Jeżeli rozruch stacji zakończy się pomyślnie, rozpocznie się płukanie i dezynfekcja nowej magistralnej sieci wodociągowej, dzięki której woda popłynie do mieszkańców. Sieć będzie uruchamiania etapowo. Prawdopodobnie jako pierwsi wody z Warszowic napiją się mieszkańcy Pniówka, potem Pawłowic Osiedla i wreszcie Pawłowic, Warszowic i Krzyżowic.

Dzięki inwestycji wszyscy mieszkańcy gminy będą zaopatrywani w dobrej jakości wodę pochodzącą ze studni głębinowych. Obecnie wodę głębinową mają tylko mieszkańcy sołectw południowych. Jest ona uzdatniana w Golasowicach. Po otwarciu SUW wszyscy mieszkańcy gminy będą korzystać z wody pochodzącej z wnętrza ziemi.

Budowa stacji uzdatniania wody i magistrali centralnej to jedne z największych inwestycji ostatnich lat w gminie Pawłowice. Realizuje je Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji z Krzyżowic od kwietnia 2016. Całość zadania kosztowała ponad 15 mln zł netto.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA