pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 lipca 2017
  • wyświetleń: 1236

Ludzie z sercem na dłoni - wizyta wolontariuszy w ŚDS Grzawa

W piątek, 23 czerwca Środowiskowy Dom Samopomocy w Grzawie odwiedzili wolontariusze z zaprzyjaźnionej firmy z Katowic. Był to dzień integracji, przybyli goście byli grupą o otwartych sercach i dłoniach. Przez swoją wizytę znacznie pomogli podopiecznym ośrodka.

SDS
Wizyta wolontariuszy w ŚDS Grzawa · fot.


Po przywitaniu przez gospodarzy wszystkich gości zostały przydzielone zadania. Część osób została zaangażowana w pomalowanie dwóch pomieszczeń terapeutycznych - pracowni ogólnorozwojowej i pracowni manualnej. Była to silna, dziesięcioosobowa grupa 10, dlatego udało się również pomalować poręcz przy schodach. Trzy osoby wraz z podopiecznymi przygotowali w ogrodzie piknik z grillem. Pozostałe cztery osoby pojechały z podopiecznymi na kręgielnie. Goście bardzo zaangażowali się, chętnie pracowali z podopiecznymi, rozmawiali, śmiali się. Na kręgielni wzajemnie się dopingowali.
Był to dzień pełen wrażeń i emocji zarówno dla osób związanych z Środowiskowym Domem Pomocy, jak i dla wolontariuszy. Mamy nadzieje, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. Bardzo dziękujemy za sfinansowanie i wykonanie remontu naszych pracowni.- mówią organizatorzy.

ŚDS Grzawa
Wizyta wolontariuszy w ŚDS Grzawa · fot.


Środowiskowy Dom Samopomocy w Grzawie, wcześniej w Woli funkcjonuje od 01.10.2003r . Został on przekształcony z istniejącej wówczas Świetlicy terapeutycznej działającej przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Woli. ŚDS Jest placówką Caritas Archidiecezji Katowickiej, Ośrodka Matka Boża Różańcowa.
W ośrodku podopieczni mogą realizować swoje cele, uzewnętrzniać swoje talenty, udowadniać, że są wartościowymi otwartymi na świat ludźmi. Wspólna Wigilia, Śniadanie Wielkanocne, obchodzenie urodzin utwierdza podopiecznych w tym, że są jedną wielką rodziną.

ŚDS
Wizyta wolontariuszy w ŚDS Grzawa · fot.


Dla każdego uczestnika ośrodka przygotowywany jest indywidualny plan terapeutyczny, pozwalający na pełne wykorzystanie umiejętności danego uczestnika. Głównym celem ośrodka jest uspołecznienie uczestników. ŚDS w Grzawie zapewnia swoim podopiecznym wiele zajęć. Co tydzień chodzą na kręgielnie, korzystają z basenu oraz sali gimnastycznej w Woli. W ośrodku powstała grupa muzyczna "Folkowianie". Podopieczni występują na scenie przygotowując przedstawienia, występy, biorą udział w zawodach sportowych. Ośrodek organizuje swoim podopiecznym wiele atrakcji w zależności od pory roku. Są kuligi, wycieczki, bale karnawałowe, ogniska spotkania integracyjne. ŚDS jest jednostką Caritas Archidiecezji Katowickiej uczestnicy biorą udział w mszach świętych oraz mają spotkania, które umożliwiają im pogłębienie swojej wiedzy religijnej.

ŚDS Grzawa
Wizyta wolontariuszy w ŚDS Grzawa · fot.

kk / pless.pl

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.