pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 lipca 2017
  • wyświetleń: 4993

Dyplomy i anioły dla nowych wolontariuszy hospicjum

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie zakończyło szkolenie wstępne dla osób, które chcą podjąć się różnych form wolontariatu w tej organizacji. We wtorek, 11 lipca dyplomy ukończenia szkolenia otrzyma 15 osób.

hospicjum, pszczyna
Ostatnie spotkanie szkoleniowe 28.06 · fot.


W spotkaniach uczestniczyły osoby w wieku od 40 do 70 lat. Byli to mieszkańcy Pszczyny, Studzionki, Czarkowa, Goczałkowic-Zdroju i Woli. Wśród nich były aż dwie pary małżeńskie. Szkolenie objęło sześć półtoragodzinnych spotkań, organizowanych cyklicznie w okresie od kwietnia do maja.

Zajęcia prowadzili: psycholog, pielęgniarka, lekarz, liderka hospicjum zajmująca się wolontariatem, pedagog i rehabilitant, a także prezes pszczyńskiego hospicjum − Teresa Buczak. Do programu szkolenia włączono także pokaz praktycznych czynności pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych, niezbędnych w prawidłowej opiece nad chorym. Pokaz zorganizowano w wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, którą prowadzi Hospicjum O. Pio w Pszczynie.

Spośród 15 osób, które ukończyły szkolenie, kilka już jest związanych z pracą w hospicjum od dłuższego czasu. Najmłodsi stażem wolontariusze otrzymali swoich aniołów stróżów, czyli doświadczonych wolontariuszy, do których mogą się zwracać w każdej sprawie związanej z posługą hospicjum.

hospicjum, ojciec pio
Hanna Katyńska i Irena Kubińska · fot.


Na ostatnim spotkaniu szkoleniowym, kandydatów na wolontariuszy poproszono o wypełnienie ankiety, w której m.in. mogli zadeklarować, ile czasu tygodniowo są w stanie poświęcić na pracę dla hospicjum. Kandydaci mogli także wskazać, jaka forma działania byłaby im najbliższa. Do wyboru zaproponowano m.in. opiekę nad chorym, pomoc w wypożyczalni sprzętu, udział w kwestach organizacji imprez charytatywnych i koncertów, pomoc rodzinom osieroconym, szczególnie dzieciom, udział w pracach grupy plastycznej.

hospicjum ojca pio
Ewa Badźmierowska i Łucja Błachut · fot.


Hospicjum Świętego Ojca Pio w Pszczynie działa nieprzerwanie od 18 lat. Zapewnia kompleksowe podejście do chorego poprzez opiekę pielęgniarską i lekarską − sprawowaną przez stały, stale podnosząc swoje kwalifikacje zespół, oraz opiekę wolontariuszy niemedycznych, psychologów, rehabilitantów i duszpasterza.

Od lipca pszczyńskie hospicjum rozszerzyło działalność o opiekę domową nad tzw. osobami zależnymi, czyli wymagającymi pomocy w wykonywaniu codziennych czynności jak odżywianie, przemieszczanie się, pielęgnacja i zaopatrzenie gospodarstwa domowego. Hospicjum prowadzi również budowę Domu Ojca Pio w Pszczynie, w którym będą działać oddział opieki dziennej nad osobami zależnymi, hospicjum stacjonarne, poradnia paliatywna i noclegownia.

Program spotkania:

17.00 − msza św. w intencji zmarłych, podopiecznych hospicjum z udziałem ich najbliższych (oratorium kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie)
ok. 18.00 − spotkanie wolontariuszy hospicjum, w czasie którego nowi wolontariusze otrzymają dyplomy ukończenia szkolenia

kk / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.