Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 lipca 2017
  • 10 lipca 2017
  • wyświetleń: 12848

Polski Alarm Smogowy krytykuje decyzję radnych z Pszczyny

Kolejny krytyczny głos pojawił się w sprawie uchwały radnych z Pszczyny, w której zwrócili się do władz wojewódzkich o przesunięcie terminu wprowadzenia zakazu paliwem złej jakości, m.in. mułem i flotokoncentratem. Swój niepokój w tej sprawie wyraziła organizacja "Polski Alarm Smogowy", która przesłała list na ręce przewodniczącego rady miejskiej, Leszka Szczotki.

smog, dym,
Tak wyglądała Pszczyna 21.12.2016 · fot.


Andrzej Guła, który podpisał się pod listem, nie ukrywa zaskoczenia taką decyzją radnych, zwłaszcza, że - co zaznacza w korespondencji - Pszczyna została zaliczona do pięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. - Nie stało się to na wyrost. W styczniu bieżącego roku poziom zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu osiągał poziom 500 ug/m3, co oznacza 10-krotne przekroczenie przewidzianej prawem normy. Taka zawartość pyłu w powietrzu jest niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia - dodaje.

Autor listu pisze: - Uchwała przegłosowana przez radnych Pszczyny (22 głosy za, 1 osoba wstrzymała się od głosu - przyp. red) jest wyrazem skrajnie nieodpowiedzialnej postawy, w której interes polityczny jest ważniejszy od zdrowia mieszkańców. Rolą radnych miasta, które mierzy się z tak wielkim problemem środowiskowym, są starania o jego rozwiązanie.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 22.06.2017
Polski Alarm Smogowy skrytykował radnych z Pszczyny za ich uchwałę ws. zanieczyszczenia powietrza. · fot.


Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że w Pszczynie wieloletnie zaniedbania samorządu gminnego spowodowały, że problem niskiej emisji będzie się w dalszym ciągu pogłębiał i pszczynianie będą się truć oraz przedwcześnie umierać. - A teraz radni zamiast skorzystać z nowego narzędzia, by powietrze poprawić, wolą podjąć starania o to, by nadal nie podejmować działań. To zachowanie, którego nie można akceptować - zwieńczył treść listu.

Pismo zostało przesłane przez Andrzeja Guła także do wiadomości Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego.

Pełna treść listu poniżej.

Szanowny Panie,

z wielkim niepokojem podchodzimy do działań Radnych Miasta Pszczyny, którzy apelują o przesunięcie daty wejścia w życie wojewódzkich przepisów antysmogowych, co przyniosłoby między innymi taki skutek, że w najbliższym sezonie grzewczym nadal wolno by było palić odpadami węglowymi.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia "Ambient Air Pollution Database 2016" wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży w województwie śląskim. W sezonie grzewczym powietrze w Pszczynie przekracza wszelkie normy. Ta została zaliczona do pięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Nie stało się to na wyrost. W styczniu bieżącego roku poziom zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu osiągał poziom 500 ug/m3, co oznacza 10-krotne przekroczenie przewidzianej prawem normy.

Taka zawartość pyłu w powietrzu jest niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Badania - prowadzone między innymi w Śląskim Centrum Chorób Serca - wskazują, że ta powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zawału, udaru, a także wyższą śmiertelność ogólną. Zły stan powietrza wpływa także na zwiększenie zachorowalności na astmę, alergie, jest wiązany z POChP oraz nowotworami.

Dlatego uchwała przegłosowana przez radnych Pszczyny jest wyrazem skrajnie nieodpowiedzialnej postawy, w której interes polityczny jest ważniejszy od zdrowia mieszkańców. Rolą radnych miasta, które mierzy się z tak wielkim problemem środowiskowym, są starania o jego rozwiązanie. Tymczasem w Pszczynie wieloletnie zaniedbania samorządu gminnego spowodowały, że problem niskiej emisji będzie się w dalszym ciągu pogłębiał i pszczynianie będą się truć oraz przedwcześnie umierać. A teraz tamtejsi radni zamiast skorzystać z nowego narzędzia, by powietrze poprawić, wolą podjąć starania o to, by nadal nie podejmować działań.

To zachowanie, którego nie można akceptować.
W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,
Andrzej Guła

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA